Rok akademicki rozpoczęty
XLV uroczystość inauguracji roku akademickiego rozpoczęła się od powitalnego przemówienia, które wygłosił JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. -... Jest taka jedna miara pozwalająca na mierzenie tego, co robią uczelnie w zakresie kształcenia - ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Tam, gdzie bardzo dobrze kształci się naszych studentów, Polska Komisja Akredytacyjna przyznaje akredytacje z wyróżnieniem. Cieszę się niezmiernie, że jednym z 25 kierunków w całej Polsce, który zyskał dodatkowe środki finansowe na polepszanie jakości kształcenia jest właśnie – edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Cieszynie. Dotychczasowe kształcenie zostało ocenione przez Polską Komisję Akredytacyjną jako wyróżniające się w skali kraju... – gratulował osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu Rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Wiesław Banyś nawiązał również do bardzo istotnej kwestii, jaką jest współpraca z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym. - Rozumiemy, ją jako trzecią misję... Pierwsza to misja edukacyjna, druga - naukowa – akcentował Rektor UŚ – Cieszę się, że proponowane nowe programy studiów, które tu w Cieszynie także są realizowane pokazują, jak można konkretnie taką misję stosować, łącząc z jednej strony badania naukowe, z drugiej strony kształcenie, a z trzeciej rozwijanie tego, na co dzisiaj jest duże zapotrzebowanie społeczne.
Po krótkim wstępie przyszła pora na wypowiedzenie magicznej formuły i uderzenie berłem w stół na znak rozpoczęcia roku akademickiego 2012/2013. Kolejną częścią spotkania było wystąpienie dziekanów UŚ - Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziału Artystycznego. - Osiągnęliśmy sukces, w jednych dziedzinach znaczniejszy, w innych skromniejszy, ale na pewno z takim poczuciem możemy zamknąć kolejną kadencję dziekańską... – podkreśliła, po siedmiu latach sprawowania funkcji dziekana Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji prof. zw. dr hab. Halina Rusek.
Sprawozdanie z działalności przedstawił również dziekan Wydziału Artystycznego prof. Wiesław Cienciała. - Wydział Artystyczny nie jest doczepionym do Uniwersytetu ozdobnikiem. Według mnie jest on jednym z najważniejszych elementów. Bez artystów Uniwersytet byłby niepełny, byłby tylko prawie... wszechnicą, a jak wszyscy wiemy „prawie robi wielka różnicę”. Jestem przekonany, że Uniwersytet jest i będzie dumny z tego, że jego częścią jest Wydział Artystyczny… - akcentował prof. Wiesław Cienciała.
Niezwykle ważnym punktem inauguracji była immatrykulacja studentów – przedstawicieli I roku. Wydarzenie poprowadzili prof. zw. Małgorzata Łuszczak nowy dziekan Wydziału Artystycznego oraz nowy dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji dr hab. prof. Zenon Gajdzica. Podczas uroczystości nie zabrakło także wystąpienia przedstawiciela Rady Samorządu Studenckiego. - W życiu każdego studenta pojawia się moment, kiedy uświadamia sobie, że nic nie trwa wiecznie. Niewątpliwie studia mają swój początek i koniec... Czeka was czas spędzony wśród fantastycznych, pomysłowych ludzi. W mieście na styku granic państwowych i kulturowych... - podkreślał Zdzisław Rabenda.
Tradycyjny element uroczystości otwarcia roku akademickiego - wykład inauguracyjny pt.: "Dziedzictwo kulturowe Śląska. Pieśń ludowa – jej wartość i przesłania"– wygłosiła prof. zw. dr. hab. Krystyna Turek. Uroczystości towarzyszył również występ Chóru "Harmonia" pod kierunkiem dr Izabeli Zieleckiej-Panek. Na zakończenie goście mieli okazję zobaczyć wystawę inauguracyjną "40-lecie pracy twórczej" prof. zw. Anny Kowalczyk-Kłus i prof. zw. Eugeniusza Delekty.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.