Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rewitalizacja skweru Sendlerowej - spotkanie organizacyjne

We wtorek (14.05.2019) w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie nieformalnej grupy, której celem jest rewitalizacja Skweru Ireny Sendlerowej (zlokalizowanego przy ulicy Śrutarskiej w Cieszynie). Spotkanie miało charakter organizacyjny, zaplanowano m.in. w jaki sposób zachęcić mieszkańców miasta do włączenia się w inicjatywę.

- dostaliśmy mały grant na działania obywatelskie w przestrzeni publicznej, w przestrzeni miast i wsi na Śląsku (…) w założeniu tego projektu nie pracujemy jako mała grupka, ale zachęcamy mieszkańców i przedstawicieli różnych instytucji, czy organizacji, którzy również działają w obszarze partycypacji – tłumaczyła prowadząca.

Projekt rewitalizacji skweru ma trwać od maja do sierpnia 2019 roku. Jest podzielony na 3 etapy – spotkania merytoryczne, realizacja planów (są środki na zakup materiałów trwałych, z których można zbudować infrastrukturę skweru) oraz wydarzenia artystyczno – edukacyjne, które będą odbywały się na terenie skweru.

Pomysł rozpoczął się od inicjatywy zgłoszonej do cieszyńskiego Budżetu Obywatelskiego przez Grzegorza i Mariolę Ptak. Projekt zakwalifikował się do etapu głosowania, jednak zebrał zbyt mało głosów, aby mógł zostać zrealizowany. Osoby zainteresowane zdecydowały się jednak na wystąpienie o grant, który został przyznany, w związku z czym niewielkie środki na ten cel zostały uzyskane.

- Miejsce to jest szczególne dla dzieci. Wydaje nam się, że w śródmieściu nie ma miejsca skierowanego bezpośrednio do dzieci. Myśleliśmy o miejscu symbolicznym, o żywym pomniku, pomniku, który rośnie (…) zamysł jest taki, aby było to miejsce przyjazne dla dzieci. Jest tutaj dużo parków, jednak nie ma miejsca dedykowanego, skierowanego bezpośrednio do dzieci – wyjaśniali pomysłodawcy.

Projekt do Budżetu Obywatelskiego nie jest jednak ostateczną wizją tego miejsca. Organizatorzy wydarzenia zachęcają wszystkich do zabrania głosu, zgłoszenia własnych pomysłów i zaangażowania się w realizację zmian. W związku z tym zaplanowano kolejne spotkania, które mają odbyć się bezpośrednio na terenie skweru – planowo ma być to 30 i 31 maja 2019 roku o godzinie 16:00.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-16 20:01:59
bronek91: Gratuluję Inicjatywy, przy okazji warto wspomnieć o takich postaciach jak Jadwiga Piotrowska, Jan Dobraczyński, czy Zofii Kossak, nie tylko Sendlerowa pomagała. Dlaczego tylko o Sendlerowej pamiętamy???.... zapomniałem, np. taki Dobraczyński był powiązany z rzekomo faszyzującym ONR ABC.
2019-05-16 20:08:42
bronek91: Biorąc pod uwagę zaangażowanie osób powiązanych z krytyką, i dobrze, nasuwa się na myśl twórczość Johanna Wolfganga von Goethe, który w treści FAUSTA zawarł godne uwagi spostrzeżenie............................................................................................................................................ Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni.........................................
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: