Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Regionalna konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND

Od 18 lat Fundacja „Szansa dla niewidomych” organizuje konferencję REHA FOR THE BLIND IN POLAND. Spotkania organizowane są w dwóch etapach – regionalne, wojewódzkie edycje zazwyczaj w okresie wiosennym oraz ogólnopolska edycja w III kwartale w Warszawie. W tym roku z uwagi na pandemię odbywa się to trochę inaczej.

Pierwszym wydarzeniem w tym roku była Międzynarodowa edycja konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND w Warszawie, a od października organizowane są regionalne edycje konferencji w miastach wojewódzkich, w których Fundacja posiada swoje biura regionalne. W czwartek (29.10.) śląskie biuro regionalne Fundacji zorganizowało w Muzeum Śląskim w Katowicach konferencję pod wspólnym tematem „Niwelowanie barier wynikających z dysfunkcji wzroku".

Konferencja odbywała się w formie zdalnej: prelegenci w większości byli obecni w Katowicach lub u siebie w domu, a słuchacze słuchali wiadomości za pomocą łączy internetowych poprzez portale społecznościowe Fundacji. Tematyka i wykładowcy dobrani przez organizatorów były naprawdę interesujące i ciekawe nie tylko dla osób z dysfunkcją wzroku.

Wśród prelegentów byli m.in. przedstawiciele Muzeum Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Teatru Polskiego w Bielsku Białej, Szkoły Specjalnej dla dzieci i młodzieży w Katowicach, „Ważnego miejsca” w Katowicach. Obecna była również Beata Tomanek z radia Katowice, która od 30 lat prowadzi audycję „Gdzieś obok nas” w całości poświęconą osobom niepełnosprawnym. Jeden z pierwszych wykładów wygłosiła doktor Agata Plech z Centrum Okulistyki „Beskidmed” w Cieszynie pt. „Zostawić ten świat lepszym?- od leczenia do profilaktyki". Wszystkie osoby poruszały temat dostępności środowiska dla osób niewidomych, ociemniałych i słabo widzących, likwidowaniu barier architektonicznych, technicznych i mentalnych. Wszystko było poparte przykładami rozwiązań zarówno w dziedzinie medycyny, kultury, sztuki, edukacji.

- Niesamowita konferencja. Tyle osób, tyle organizacji zajmuje się tym, by świat osób niedowidzących i niewidomych był pełnowartościowy. ? Przedstawienia teatralne, audycje radiowe, wystawy muzealne - specjalnie dostosowane dla osób odbierających świat bez udziału wzroku. Niezwykłe wrażenie zrobiła na mnie opowieść o Tajemnicy Ciemności. Na pewno, gdy skończy się pandemia wybiorę się do tego szczególnego miejsca, by doświadczyć tej tajemnicy. I Was namawiam. Bardzo wartościowy czas! Dziękuję!!! Dla mnie połączony z mówieniem o tym jak "Zostawić ten świat lepszym- od leczenia do profilaktyki" oraz z odebraniem nagrody Idol środowiska 2020- dziękuję Wam za to II miejsce – podsumowała udział w konferencji Agata Plech.

Z pewnością organizatorzy katowickiej edycji mieli wszystko przygotowane aby na miejscu spotkali się zarówno prelegenci jak i słuchacze ale pandemia pokrzyżowała szyki nie tylko Fundacji. Miejmy nadzieję, że kolejne, przyszłoroczne wydarzenie odbędzie się bez większych problemów.

Andrzej Koenig

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: