Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kupili Willę, oszczędzając na pandemii

Siedzący na ławeczce hrabia Maurycy Jan Nepomucen z rodu Saint Genois d'Anneaucourt od lat przyglądał się Willi Langer, która powstałą w latach 80-tych XIX wieku w Jaworzu. Piękny budynek z czteroosiowym dachem dwuspadowym i półkolistą absydą, nie należał jednak do gminy, choć korzystała z niej społeczność. To zmieniło się – gmina kupiła budynek, za zaoszczędzone pieniądze, które udało się uzyskać po wprowadzeniu obostrzeń w związku z epidemią.

W Jaworzu mówią, że hrabia Maurycy Jan Nepomucen z rodu Saint Genois d'Anneaucour ma nowe włości. Mowa tutaj o jednym z najbardziej znanych budynków gminy, czyli siedzibie biblioteki i sali ślubów Urzędu – Willi Langer.

Powstała w latach 80 XIX wieku i zlokalizowana u zbiegu ulic Zdrojowej i Szkolnej nieruchomość, znana jest większości mieszkańców jako budynek „Pod Goruszką”. Do tej pory jego właścicielem była Spółdzielnia „SAMOPOMOC” w Jasienicy, która wynajmowała go Gminie.

Pomieszczenia te zajmowała Gminna Biblioteka Publiczna oraz Sala „Pod Goruszką”. Na piętrze uczyły się także niektóre klasy ze szkoły podstawowej nr 1 w Jaworzu. Wszystko to, poza właścicielem budynku, nie ulegnie zmianie.

- Od nieco ponad dwóch tygodni Gmina Jaworze jest pełnoprawnym właścicielem obiektu przy ulicy Szkolnej 97. Mimo, że rozmowy trwały już kilka lat, to dopiero w tym roku pojawiła się możliwość nabycia budynku bez obciążania gminnej kasy. Środki, które złożyły się na ten zakup pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z oszczędności, które pojawiły się w budżecie ze względu na obostrzenia wprowadzone przez pandemię COVID-19 – informuje włodarz gminy Jaworze, wójt Radosław Ostałkiewicz

Dzięki wydaniu tej kwoty właśnie na ten cel, w następnych latach pojawią się możliwości doprowadzenia kolejnej perły z czasów Uzdrowiska Jaworze do pełnej świetności. Oszczędności na czynszu za wynajem pomieszczeń będzie można przekazać na niezbędne zmiany, które pozwolą na kolejne oszczędności w zużyciu energii czy w kosztach ogrzewania.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: