Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ratunek dla chorych. Jedyny w Polsce oddział Leczenia Obrzęku Limfatycznego w Ustroniu

Pacjenci cierpiący na obrzęk limfatyczny - w wielu przypadkach będący następstwem operacyjnego leczenia nowotworów -  powrócą do sprawności w nowo otwartym Oddziale Leczenia Obrzęku Limfatycznego Ustrońskiego Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Limfologii.


Obrzęk limfatyczny to długotrwała, postępująca choroba, w wielu przypadkach będąca następstwem usunięcia węzłów chłonnych po schorzeniach nowotworowych. Schorzenie utrudnia życie, niektórzy nie mogą ruszyć ręką, jeszcze inni nie mają władzy w nogach. Do tej pory chorzy zmuszeni byli wyjeżdżać za granicę, aby się leczyć. W Polsce trudno było znaleźć pomoc. Właśnie dla tych osób otwarto pierwszy w Polsce stacjonarny oddział dla cierpiących na obrzęk limfatyczny i opracowano specjalny program ich leczenia, zaakceptowany przez krajowego konsultanta ds. rehabilitacji. Mieści się on w Ustrońskim Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Limfologii. - Tego rodzaju leczenie jest już prowadzone w Polsce, ale w warunkach ambulatoryjnych, to jest pierwszy oddział stacjonarny – informuje ordynator oddziału dr Alina Marzec. - Także w Ustrońskim Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Limfologii zajmowaliśmy się wcześniej leczeniem obrzęku limfatycznego, ale dostrzegając ogromne potrzeby, poczyniliśmy próby zorganizowania takiego oddziału - dodaje.


Pierwsza dwudziestoosobowa grupa pacjentów już została przyjęta. Nie są to wyłącznie osoby po leczeniu nowotworów. Obrzęki limfatyczne występują bowiem z różnych przyczyn, a leczenie jest długotrwałe. W Ustroniu można się leczyć w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, jak zapewnia Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Limfologii na europejskim poziomie, wykorzystując najnowocześniejsze metody.


Pacjenci są poddawani zabiegom wykonywanym przez certyfikowanych terapeutów. Przez 28 dni manualnym drenażem limfatycznym, kompresoterapią, masażami uciskowymi, a także poprzez wielokrotnie powtarzane ćwiczenia do życia przywracane są niesprawne kończyny. Jednak czas spędzony w Ustrońskim Centrum to nie wszystko. Terapia musi być kontynuowana. Pacjenci muszą nosić odzież uciskową, a leczenie powtarzać najlepiej co rok.


Do tej pory Ustrońskie Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Limfologii znane było ze specjalizacji rehabilitacji kobiet po mastektomii. Pacjentki mają tu zapewnione zabiegi fizjoterapeutyczne, psychoterapię czy dietetykę.

TK
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: