Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rajd rowerowy granicą

Kolarze z Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” w Cieszynie oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej wybrali się na rajd rowerowy, którego trasa prowadziła jak najbliżej linii granicznej od Lesznej po Pierstną.

Rajd prowadzili Zbigniew Pawlik - prezes Turystycznego Klubu Kolarskiego „Ondraszek” i Robert Wałaski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej, którzy nie tylko zaproponowali ciekawie wyznaczoną trasę, której indywidualny rowerzysta mógłby nie znaleźć, ale także na postojach interesująco opowiadali o historii dotyczącej granicy. Pawlik ponadto dysponował nie tylko historycznymi mapami, ale także wieloma ciekawymi eksponatami, jak dokumenty uprawniające w różnych okresach do przekraczania granicy przez miejscową ludność. Bo to, co przeżyli mieszkańcy naszego regionu kiedy niedawno szczelnie zamknięto granicę z powodu ogłoszonego stanu epidemii, to nic innego, jak powtórka z tego, co przeżywali nasi przodkowie kiedy 100 lat temu niespodziewanie nowo wyznaczona linia graniczna przecięła miasto, wsie, a nawet gospodarstwa i podwórka dzieląc rodziny, oddzielając dom rolnika od jego pola czy pastwiska.

Rajd był trzecim z cyklu organizowanych przez TKK „Ondraszek” wydarzeniem nawiązującym do setnej rocznicy podziału regionu granicą państwową. Poprzednie dwa to Rowerowa Sztafeta Niepodległości w 2018 roku i Rajd Śladem Wojny Polsko- Czeskiej w 2019. 

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: