Radna wojewódzka o uchwale antysmogowej
Gościem ostatniej (07.02) sesji Rady Gminy Chybie była radna Sejmiku Województwa Śląskiego Danuta Kożusznik. Radna została poproszona o komentarz ws. przyjęcia przez Zarząd Województwa Śląskiego projektu uchwały antysmogowej. Jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu od września w regionie ma obowiązywać m.in. zakaz stosowania paliw złej jakości.
Do zawartych w projekcie przepisów do 6 lutego br. mogli odnosić się mieszkańcy naszego województwa. Teraz projekt zostanie skierowany do opiniowania przez samorządy lokalne, następnie rozpoczną się konsultacje z organizacjami pozarządowymi. Dopiero po zakończeniu tych wszystkich etapów dokument trafi pod obrady Sejmiku. Większość radnych Gminy Chybie wyraziła się negatywnie, podczas obrad, do zaproponowanej uchwały antysmogowej. Cały ten projekt jest do odrzucenia. Nie jest to projekt do przyjęcia – podkreślano na sesji.
Projekt uchwały wzbudza wiele kontrowersji, zresztą wśród nas radnych również. Został w miarę sprawnie przyjęty tylko dlatego, że podkreśla potrzebę zajęcia się tym tematem. (…) Niepodważalne są badania na temat tego jak bardzo jest to szkodliwe zjawisko - smog. Na które trzeba zareagować, nie tylko ze względu na to, że wymagają tego dyrektywy unijne. Przede wszystkim chodzi o nasze zdrowie, o to, że rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza ginie więcej ludzi niż w wypadkach. To są potwierdzone informacje. Smog wzmaga wszystkie nasze choroby, schorzenia – mówiła Kożusznik.
Radna podkreślała konieczność walki ze zjawiskiem smogu, ale z drugiej strony wskazywała, iż zaproponowany projekt uchwały antysmogowej jest zbyt idealistyczny i ciężki do udźwignięcia przez mieszkańców, zwłaszcza pod względem ekonomicznym. To, że województwo przyjęło ten projekt to nie atak na mieszkańców, a reakcja na palącą sytuację która się nasila - w tym roku szczególnie ze względu na bardzo silne mrozy. Trzeba podjeść do tego tematu rozsądnie i na ile to możliwe zmieniając pewne zapisy. (…) Skończył się okres składania wniosków i uwag przez mieszkańców, teraz będzie ogłoszony termin składania opinii i wniosków przez samorządy i organizacje pozarządowe. Dobrze, żebyście jako gmina wnieśli swoje zastrzeżenia, to bardzo ważne – podkreślała.
Dyskusja na temat smogu rozwinęła się. Jeden z chybskich radnych pytał m.in. skąd dynamika wprowadzania, tak restrykcyjnych przepisów? Jak zaznaczyła Kożusznik wynika to z wymogów unijnych. Dyrektywy, zobowiązują państwa członkowskie do spełnienia norm czystości powietrza. (…) Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, 33 znajdują się na terenie Polski. Jeżeli z tym nic nie zrobimy, to nam jako krajowi grożą bardzo duże kary pieniężne. (…) Mam nadzieję, że kiedy spłynie dużo uwag do projektu, to nabierze on kompromisowego kształtu.
Czytaj również: Zakaz palenia mułem i…?
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.