Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

PZN: Poradnik dla osób zagrożonych utratą widzenia

Wzrok u każdego z nas jest jednym z najważniejszych zmysłów. Nie zastanawiamy się jak byśmy się czuli, jak żyli w momencie jego utraty. Jeżeli pogarsza się nam widzenie zaczynamy się zastanawiać co robić, jak się zachować, gdzie szukać pomocy i wsparcia? Dlatego Instytut Tyflologiczny Polskiego Związku Niewidomych (PZN) przygotował dla właśnie takich osób „Poradnik dla osób zagrożonych utratą widzenia”.

Poradnik ten to zbiór informacji, które będą przydatne głównie osobom zagrożonym utratą wzroku, osobom słabowidzącym oraz członkom ich rodzin. W przewodniku otrzymamy m.in. odpowiedzi na takie pytania jak: gdzie szukać wsparcia, jakie urządzenia ułatwią codzienne funkcjonowanie, czy można poruszać się samodzielnie, kiedy się nie widzi, jakie aplikacje są pomocne w nawigacji i orientacji w przestrzeni.

„Choroby oczu zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie i całkowicie zmieniają życie, zarówno osób nimi dotkniętych, jak i ich bliskich. W największym stopniu dotyczą osób dorosłych, szczególnie starszych. Wiele z nich musiało zrezygnować z dotychczasowych aktywności i stało się zależnymi od innych. Wiemy, że tak nie musi być. Są bowiem specjaliści, którzy potrafią pomóc osobom słabowidzącym, a nawet niewidomym, w zachowaniu samodzielności. Wiedzą, jak je zmotywować do wysiłku, aby nauczyły się nowych sposobów wykonywania codziennych czynności, a także, jaki sprzęt czy urządzenia mogą im to ułatwić” – to fragment, który można przeczytać we wstępie do poradnika, który powstał pod redakcją Małgorzaty Pacholec.

Porady zawarte w publikacji są rezultatem osobistych doświadczeń osób dotkniętych dysfunkcją wzroku. Jest to zbiór odpowiedzi na pytania, które mogą być wskazówkami rozpoczynającymi proces pozytywnych zmian po utracie wzroku. Zapoznałem się z jego treścią i stwierdzam, że jest on napisany zrozumiale, podstawowe informacje są w nim zawarte i polecam się z nim zaznajomić. Dostępny jest na stronie: https://pzn.org.pl/powstal-poradnik-dla-osob-zagrozonych-utrata-widzenia/ (plik do pobrania).

Andrzej Koenig, PZN

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: