Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Publiczność dała im nagrodę

Kamila Ptaszyńska-Matloch, Wice-Ślązaczka i propagatorka kultury i gwary cieszyńskiej oraz Mariusz Jaszczurowski, fotograf i filmowiec, nasz współpracownik, otrzymali w Katowicach nagrodę publiczności za film ''8 cud unijny''. Dwuminutowe nagranie opowiada o odbudowie Dworu Kossaków w Górkach Wielkich.

Film Mariusza Jaszczurowskiego (zdjęcia i montaż) i Kamili Matloch-Ptaszyńskiej (lektor) zdobył nagrodę publiczności (662 głosy) w czwartej edycji konkursu "Obiektywnie Śląskie". W kilku kategoriach walczyło ponad 200 fotoreportaży i krótkich filmów z całego Śląska - od Beskidów po Częstochowę. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Projekt Śląsk” a współorganizatorem jest Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Marek Migalski. Tematem przewodnim edycji 2013 było hasło „Śląsk, którego już nie ma- Śląsk, który będzie”.

Zwycięzców konkursu wybrało jury w składzie: Lech Majewski (reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz), Adam Sikora (operator filmowy, reżyser, fotograf, malarz) Jacek Joostberens (grafik, dr hab. sztuki, adiunkt w katedrze w Katedrze Sztuk Pięknych i Użytkowych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej) oraz Marcin Meller (dziennikarz i publicysta). Nagrody zostały wręczone laureatom 20 października w katowickim Rondzie Sztuki. Autorzy filmu o Dworku Kossaków wygrali wycieczkę do Brukseli.

- Do udziału w konkursie namówiła mnie Kamila - mówi nam Mariusz Jaszczurowski: - Pomysł, by film opowiadał o Dworze Kossaków, przyszedł mi do głowy, gdyż tematem konkursu był Śląsk, którego nie ma i który będzie, a wcześniej w 2011 roku realizowałem materiał dla ox.pl o rewitalizacji Dworu Kossaków i otrzymaniu przez dwór tytułu siódmego cudu funduszów europejskich [materiał ten można zobaczyć tutaj - przyp.red.]. Poprosiłem zatem o pomoc wnuczkę Zofii Kossak, która miała archiwalne materiały na ten temat i zgodziła się wystąpić. Cieszę się z nagrody i chcę podziękować serdecznie wszystkim, którzy głosowali na nasz film. Dla Jaszczurowskiego to druga duża nagroda w tym miesiącu - w Częstochowie na VIII Festiwalu Polonijnym "Polskie Ojczyzny 2013" film "V rajd szlakiem hymnu", którego był współautorem, otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii "programy TV i edukacja".

Dwuminutowy film Mariusza Jaszczurowskiego i Kamili Matloch-Ptaszyńskiej, w którym występuje Anna Fenby-Taylor, wnuczka Zoffii Kossak, pokazuje jak z ruiny powstało, dzięki środkom unijnym, miejsce, które nie tylko gromadzi pamiątki, ale promuje też kulturę. Tytuł filmu związany jest z konkursem "Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" - w czwartej edycji zwyciężył właśnie projekt adaptacji zabytkowych ruin w Górkach wielkich.

Zobacz film "8 cud unijny":Pisaliśmy również: Pomóżmy wygrać Wice-Ślązaczce

(red.)

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: