Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przytulia i Koronki w Telewizji

13 okazała się szczęśliwa dla promocji regionu w telewizji – 13 lutego br. w programie „Pokój na Poddaszu” (TVP 3 Katowice) gościła Przytulia z Brennej, zaś w Pytaniu na Śniadanie (TVP) Centrum Koronki Koniakowskiej.

To jest przede wszystkim dom

- Przytulia to jest przede wszystkim dom, Beskidzki Dom Zielin, które rządzą tutaj w Herbarium, które otacza nasz dom i na wystawie, która opowiada o życiu górali śląskich przez pryzmat ziół towarzyszących naszemu życiu od kołyski aż po trumnę, to oprócz tego jest to także dom kultury, w którym dzieje się, wiele grup ma tu swoje miejsce, my się tu czujemy jak w domu i mamy nadzieję, że nasi goście też – wprowadzała widzów w temat Anna Musioł z Beskidzkiego Domu Zielin Przytulia w Brennej.

Nagranie dotyczące Przytulii można zobaczyć TUTAJ  (Od 32 minuty)

Heklowanie na ekranie

Z kolei 13 lutego w Pytaniu Na Śniadanie wystąpiły m.in. koronczarki Maria Suszka, Helena Legierska i Anna Suszka, najbardziej doświadczone z koronczarek koniakowskich, które „od dziecka” heklują i zarabiają w ten sposób „na chleb”. O koronkach mówił filozoficznie Andrzej Suszka, który zauważył „koronka koniakowska jest pewną ikoną, symbolem tu naszej beskidzkiej myśli, filozofii, mądrości góralskich. W koronce koniakowskiej każdy element, każdy kwiat komponuje się w harmonijną jedność, strukturę, która ukazuje piękno i dobro. Podobnie w naszym góralskim mikrokosmosie - każdy człowiek ma swoje miejsce i nie odrzucamy tu nikogo

Jak powiedziała Lucyna Ligocka-Kohut z Centrum Koronki Koniakowskiej, to bogactwo wzorów, które wymyślają nasze koronczarki od dawna i przekazują z pokolenia na , bo – co ciekawe - tutaj w Koniakowie nie mamy żadnego wzornika, nie mamy żadnego opisu, nie ma właściwie żadnej książki, gdzie można byłoby nauczyć się heklowania, bo tak u nas mówi się na szydełkowanie. Trzeba z mamą, z babcią od szóstego roku życia przesiadywać uczyć się od niej i to jest to piękno i ta niepowtarzalność.

Obejrzyj cały fragment Pytania na Śniadanie dotyczący koniakowskich koronczarek: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/75903452/koniakowskie-koronki-bogactwo-wzorow

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: