Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przyjazny urząd: Zamelduj się

W nowych dowodach osobistych, co prawda nie ma już adresu zamieszkania, ale warto pamiętać, że każdy, kto ma polskie obywatelstwo i mieszka w Polsce, powinien pamiętać o tym, że jest obowiązek meldunkowy. Możesz to zrobić osobiście lub może to zrobić w twoim imieniu pełnomocnik.

Rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny — muszą wykonać obowiązek meldunkowy w imieniu osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, dzieci do 13. roku życia) lub osobę, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, dzieci w wieku od 13. do 18. roku życia).

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.
W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego.
Zameldowanie służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała.
Co trzeba przygotować?
•    wypełniony i podpisany formularz ZGŁOSZENIE POBYTU , zawierający określone ustawą dane dotyczące osoby, nowego miejsca pobytu stałego oraz wskazanie adresu dotychczasowego miejsca pobytu a także potwierdzenie faktu pobytu osoby dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu w formie własnoręcznego, czytelnego podpisu, nazwisko i imię pełnomocnika, jeśli był ustanowiony
•    do wglądu - dowód osobisty lub paszport osoby dokonującej zameldowania
•    do wglądu - dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu: np. umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu. Jeżeli osoba, która dokonuje zameldowania dysponuje tytułem prawnym do lokalu – sama dokonuje potwierdzenia faktu pobytu osoby w danym lokalu
Warto pamiętać, że wraz z naszym zameldowaniem do budżetu gminy, czy miasta trafiają podatki za które realizowane sa inwestycje gminne. Warto wiec zadbać, by były one dobrze wykorzystane i trafiały do gminy, w której faktycznie mieszkamy.
(congnito)

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-06-19 18:47:41
Optimist: Na formularzu jest \"adres dotychczasowego miejsca pobytu stałego\", jest \"adres nowego miejsca pobytu stałego\". Jest też wymóg potwierdzenia, że wymieniona osoba przebywa pod wskazanym adresem. Ale o który wskazany adres chodzi - dotychczasowy czy nowy. Wydaje mi się że chodzi o dotychczasowy, bo w nowym jeszcze nie mieszka. Wtedy osoba ta może zameldować się w nowym miejscu na pobyt stały bez wiedzy właściciela lokalu. Czy tak trudno stworzyć czytelny i jednoznaczny dokument. Chyba już mnie nic nie zdziwi w tym kraju
2016-06-20 14:25:51
Jędruś :/: A ja myślałem, że podatki trafiają do gminy w której zamieszkujemy, a nie tam gdzie jesteśmy zameldowani. Czyżby się coś zmieniło?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: