Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przyjazny urząd: pozwolenie na budowę

Zamierzasz rozpocząć budowę? Chcesz coś przebudować, dobudować? Potrzebujesz pozwolenia na budowę. Załatwisz je w Starostwie Powiatowym. Jak to zrobić?

Wniosek o pozwolenie na budowę może złożyć inwestor, czyli osoba, która będzie właścicielem domu lub w jego imieniu pełnomocnik.
Przed rozpoczęciem budowy warto sprawdzić, czy dla terenu, na którym znajduje się Twoja działka, został ustalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Możesz o to zapytać w urzędzie powiatowym lub gminnym, na terenie którego jest działka.
•    Jeśli dla terenu, na którym znajduje się twoja działka, nie został ustalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - potrzebna ci będzie decyzja o warunkach zabudowy. Organem samorządowym wydającym decyzję o warunkach zabudowy jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). W praktyce decyzję wydaje w jego imieniu odpowiednia komórka w urzędzie gminy. Najczęściej jest to (zależnie od organizacji gminy) wydział urbanistyki, geodezji albo planowania przestrzennego.
•    Jeśli dla terenu, na którym znajduje się twoja działka, został ustalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - nie musisz składać dodatkowych dokumentów.


Kiedy możemy rozpocząć budowę? Wtedy, gdy:
•    geodeta wytyczy dom na działce,
•    wykonana zostanie niwelacja terenu, to znaczy zlecisz pomiary geodezyjne i odpowiednio wyprofilujesz grunt, na przykład wyrównasz,
•    podłączysz się do sieci infrastruktury technicznej (to znaczy do prądu i wody),
•    dojdzie do zagospodarowania terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów (na przykład ogrodzisz teren budowy, umieścisz na nim kontenery, z których korzystać będą robotnicy).
Więcej informacji znajdziesz w art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane (tekst jednolity — Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.).
Co musisz zrobić, żeby dostać pozwolenie na budowę?
1.    Sprawdź, czy dla terenu, na którym znajduje się Twoja działka, został ustalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
2.    Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty :
•    wniosek o pozwolenie na budowę - pobierz wniosek i wypełnij w domu albo weź w urzędzie powiatowym albo urzędzie miasta. Jeśli we wniosku nie zmieszczą się wszystkie dane, uzupełnij je w załączniku informacje uzupełniające - do wniosku o pozwolenie na budowę. W załączniku możesz dopisać na przykład dane kolejnych inwestorów lub pełnomocników.
•    projekt budowlany domu w czterech egzemplarzach,
•    zaświadczenie, które potwierdzi, że projektant ma odpowiednie uprawnienia do projektowania domów. Zaświadczenie musi być wydane przez właściwą izbę samorządu zawodowego (na przykład izbę architektów) i być aktualne na dzień, w którym został opracowany projekt,
•    oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - w którym potwierdzisz, że możesz zarządzać działką, na której będzie budowany dom - pobierz oświadczenie i wypełnij w domu albo weź w urzędzie powiatowym,
•    decyzję o warunkach zabudowy - jeśli dla terenu, na którym znajduje się Twoja działka, nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.  Dowiedz się, jak dostać decyzję o warunkach zabudowy,
•    potwierdzenie zapłaty - jeśli część domu będziesz użytkować w innych celach niż mieszkaniowe, na przykład będziesz prowadzić sklep lub warsztat,
•    urząd może wymagać dodatkowych dokumentów w nietypowych przypadkach. Dlatego wcześniej dowiedz się w urzędzie powiatowym, czy musisz dostarczyć dodatkowe dokumenty.

Następnie:
3.    Zapłać opłatę skarbową - tylko jeśli część domu będziesz użytkować w innych celach niż mieszkaniowe, na przykład będziesz prowadzić sklep lub warsztat.
(usługa jest bezpłatna - jeśli budujesz dom jednorodzinny i nie będziesz w nim prowadzić żadnej działalności gospodarczej, opłata wynosi 1 zł za każdy m2 powierzchni użytkowej, jednak nie więcej niż 539 zł - jeśli część domu jednorodzinnego będziesz użytkować w innych celach niż mieszkaniowe, na przykład będziesz prowadzić sklep lub warsztat.)

4.    Złóż dokumenty w urzędzie - starostwie powiatowym
5.    Czekaj na decyzję o pozwoleniu na budowę.
Wniosek trzeba złożyć w Starostwie powiatowym na terenie którego znajduje się Twoja działka.
Decyzji możemy spodziewać się do 65 dni kalendarzowych od złożenia wniosku.


Jeśli urząd powiatowy zgodzi się na budowę Twojego domu, dostaniesz:
•    pozwolenie na budowę, które urzędnik wyśle Ci pocztą,
•    projekt budowlany z pieczątkami urzędu - musisz odebrać go osobiście lub przez pełnomocnika w urzędzie, który wyda pozwolenie na budowę. Pamiętaj, że pełnomocnik musi mieć od Ciebie pełnomocnictwo. Dowiedz się w urzędzie, jak załatwić sprawę przez pełnomocnika.
Pamiętaj, że przed rozpoczęciem budowy musisz odebrać ostemplowany dziennik budowy z urzędu i go uzupełnić.
Pozwolenie na budowę ważne jest 3 lata.
Oznacza to, że pozwolenie na budowę traci ważność jeśli:
•    przez 3 lata od wydania pozwolenia, nie rozpoczniesz budowy domu,
•    przerwiesz budowę domu i ta przerwa będzie trwać dłużej niż 3 lat.
Musisz wtedy złożyć nowy wniosek o pozwolenie na budowę.

(congnito)

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-06-27 03:33:33
pagor79: Chcesz uzyskać pozwolenie? To lepiej znajdź biuro projektowe i zleć im kontakty ze starostwem. Taka dobra rada...
2016-06-27 15:03:46
alouette: Hehehehheh, ale byłoby pięknie, jakby to wystarczało! To, co wymyślają w starostwie, przechodzi czasem ludzkie pojęcie. Mało tego, wymagają dokumentów, których NIE MAJĄ prawa wymagać (bo mają je w bazie), a za które dodatkowo płacimy. Dobrze znać swoje prawa.
2016-06-28 18:10:22
krzysztof.mm: Coś jest na rzeczy.<br />Te cieszyńskie urzędy od budownictwa traktują petentów z nieukrywanym obrzydzeniem. <br />A oddajesz sprawę firmie i w try miga masz gładko załatwione co trzeba.<br />Nie żebym kogoś chciał oskarżać czy wręcz przyłapał - ale wrażenie jest takie, jakby tam regularne smarowanie się odbywało. No wybaczcie, nie moja wina panie i panowie urzędasy, że tak to z zewnątrz wygląda.<br />A są też wydziały, gdzie człowieka traktują z szacunkiem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: