Przyjazny urząd: jak unieważnić dowód
Każdy, kto zgubił dowód osobisty, albo kogo dowód został skradziony albo uległ uszkodzeniu może go unieważnić. Może to zrobić również rodzic, opiekun prawny albo kurator — mogą złożyć formularz w imieniu osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, dzieci do 13. roku życia) lub osoby, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, dzieci w wieku od 13. do 18. roku życia).
Wypełnij formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu -
Złóż go w dowolnym urzędzie gminy. Możesz również skorzystać z platformy e-Puap, czy złożyć wniosek w ambasadzie jeśli przebywasz za granicą.
Kiedy już zgłosisz utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego — złóż wniosek o nowy dowód. Sprawdź, jak uzyskać nowy dowód osobisty.
Jednak przedtem złóż formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu. Potrzebne będą do tego:
- dowód osobisty — jeśli zgłaszasz uszkodzenie dowodu,
- inny dokument tożsamości, na przykład paszport — jeśli go masz.
Od razu po złożeniu formularza urzędnik unieważni twój dowód osobisty, a ty otrzymasz zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu. Zatrzymaj je — może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące.
Pamiętaj, że zaświadczenie, które dostaniesz od urzędnika, nie jest dokumentem tożsamości. Jesli zgubisz dowód warto go unieważnić, by uniknąć kłopotów. Istnieje możliwość np. wyłudzenia kredytu.
(congnito)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.