Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przepisy UE dot. dostępności serwisów internetowych do końca czerwca br.

Program „Dostępność Plus”, który likwiduje bariery architektoniczne czy komunikacyjne m.in. dla osób z mniejszą sprawnością, jest realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) od ponad trzech lat. MFiPR na swojej stronie informuje, że na wdrożenie unijnych przepisów dotyczących dostępności serwisów internetowych mamy czas do końca czerwca br. Potem mamy trzy lata na przygotowanie do ich stosowania.

 „Dbałość o dostępność cyfrową serwisów internetowych jest koniecznością wynikającą z obecnego prawa, ale również staje się dobrą praktyką”. Obecnie resort stoi przed wyzwaniem wdrożenia do polskiego prawa Europejskiego Aktu o Dostępności.

- To unijna dyrektywa, która utrwali dostępność w naszym najbliższym otoczeniu. Stanie się ona normą i obowiązkiem prawnym już nie tylko w świecie urzędników, ale także przedsiębiorców – powiedziała podczas konferencji wiceminister MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak,

Dzięki przyjęciu Europejskiego Aktu o Dostępności, osoby o szczególnych potrzebach będą mogły swobodnie nie tylko załatwić sprawy urzędowe, ale też swobodnie korzystać z dostępnych cyfrowo usług łączności elektronicznej, audiowizualnych usług medialnych, usług bankowych, e-książek czy handlu elektronicznego.

W komunikacie ministerstwa czytamy również, że od 2019 r. w Polsce obowiązują przepisy, które regulują obowiązki dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz zapewniają dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.

Wyniki badania dostępności podmiotów publicznych, które zrealizowano w 2021 r. po raz pierwszy w oparciu o nowe przepisy, pokazały, że podmioty te zapewniają dostępność cyfrową w około 50 proc. w stosunku do nałożonych na nie wymagań.

Instytucje, które powinny dostosować swoje strony do wymogów dostępności mają coraz mniej czasu. Dlatego powinny z większym zaangażowaniem spojrzeć na swoje strony i doprowadzić je do standardów dostępności. Z własnego doświadczenia wiem jak nawet drobne szczegóły pomagają osobą niepełnosprawnym w poruszaniu się po wybranych serwisach internetowych.

AK, MFiPR

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: