Przepisy UE dot. dostępności serwisów internetowych do końca czerwca br.
„Dbałość o dostępność cyfrową serwisów internetowych jest koniecznością wynikającą z obecnego prawa, ale również staje się dobrą praktyką”. Obecnie resort stoi przed wyzwaniem wdrożenia do polskiego prawa Europejskiego Aktu o Dostępności.
- To unijna dyrektywa, która utrwali dostępność w naszym najbliższym otoczeniu. Stanie się ona normą i obowiązkiem prawnym już nie tylko w świecie urzędników, ale także przedsiębiorców – powiedziała podczas konferencji wiceminister MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak,
Dzięki przyjęciu Europejskiego Aktu o Dostępności, osoby o szczególnych potrzebach będą mogły swobodnie nie tylko załatwić sprawy urzędowe, ale też swobodnie korzystać z dostępnych cyfrowo usług łączności elektronicznej, audiowizualnych usług medialnych, usług bankowych, e-książek czy handlu elektronicznego.
W komunikacie ministerstwa czytamy również, że od 2019 r. w Polsce obowiązują przepisy, które regulują obowiązki dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz zapewniają dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.
Wyniki badania dostępności podmiotów publicznych, które zrealizowano w 2021 r. po raz pierwszy w oparciu o nowe przepisy, pokazały, że podmioty te zapewniają dostępność cyfrową w około 50 proc. w stosunku do nałożonych na nie wymagań.
Instytucje, które powinny dostosować swoje strony do wymogów dostępności mają coraz mniej czasu. Dlatego powinny z większym zaangażowaniem spojrzeć na swoje strony i doprowadzić je do standardów dostępności. Z własnego doświadczenia wiem jak nawet drobne szczegóły pomagają osobą niepełnosprawnym w poruszaniu się po wybranych serwisach internetowych.
AK, MFiPR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
