Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przedterminowe wybory

140 posłów zagłosowało we wtorek za rozwiązaniem Izby Poselskiej Parlamentu RC. Kraj stoi przed wyborami przedterminowymi. Partie i ruchy polityczne tworzą już listy wyborcze.

Prezydent Miloš Zeman prawdopodobnie w piątek ogłosi oficjalną datę przedwczesnych wyborów. W środę powiedział dziennikarzom, że na razie podtrzymuje już wcześniej zapowiadany termin 25 i 26 października. To oznacza, że partie i ugrupowania polityczne do 17 września powinny mieć gotowe listy wyborcze. 

Czeska Partia Socjaldemokratyczna opublikowała już nazwiska liderów wojewódzkich. Kompletne listy wyborcze zamierza przedstawić w najbliższą sobotę po obradach Komitetu Centralnego. W naszym województwie poprowadzi listę ostrawianin Lubomír Zaorálek, wiceprzewodniczący partii oraz dotychczasowy wicemarszałek Izby Poselskiej. 

Obywatelska Partia Demokratyczna nie zdradza jeszcze nazwisk. – Drugiego września spotka się Rada Regionalna ODS i wówczas zostanie przedstawiona lista wyborcza za całe województwo morawsko-śląskie. Na razie odbywają się rozmowy w organizacjach terenowych – powiedziała naszej gazecie (Głosowi Ludu - przyp.red) Markéta Fajfrová, koordynator ODS w powiecie frydecko-misteckim. 

Chadeków poprowadzi w naszym regionie (Zaolzie - przyp.red.) do wyborów Tomáš Podivínský, minister środowiska w rządzie Jiřego Rusnoka. Już kilka dni temu poinformował o tym przewodniczący wojewódzkiej organizacji KDU-ČSL, Jiří Carbol. –Jestem przekonany, że Tomáš Podivínský to najlepszy wybor dla naszego województwa, które jest najbardziej poszkodowane przez zanieczyszczenie powietrza – powiedział Carbol.

Na jednej z czołowych pozycji wojewódzkiej listy Partii Praw Obywateli – Zemanowcy (SPOZ), której w tej kadencji nie było w parlamencie, będzie prawdopodobnie figurował wójt Stonawy, Andrzej Feber, który jest wiceprzewodniczącym wojewódzkiej organizacji SPOZ. Były senator, który obecnie przebywa na urlopie, w rozmowie z „Głosem Ludu” nie potwierdził tego wprost, niemniej powiedział: – Pracujemy nad listą kandydatów. Z pewnością będą tam przedstawiciele polskiej mniejszości.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: Głos Ludu
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: