Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przed nami podróż do Chin i poetyckie popołudnia

Sporo będzie się działo w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Będzie można z bliska poznać Chiny, do których nie warto się zrażać po pierwszej podróży a także nie zabraknie wrażeń poetyckich.

Chiny z dala od wielkiego miasta

W czwartek (18.11) Biblioteka Miejska w Cieszynie  zaprasza na godz. 7:00 na niezwykłą podróż do Chin z Anna Jaklewicz. Pierwsza wizyta w Chinach może zniechęcić do powrotu do Państwa Środka. Męczą gigantyczne miasta, przerażają miliony osób na ulicach i smog unoszący się w powietrzu. Mimo to warto dać Chinom drugą szansę. O tym dlaczego, opowie Anna Jaklewicz, podróżniczka i autorka książki „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”  Pokaz Anny Jaklewicz to relacja z samotnej, czteromiesięcznej podróży po wioskach zagubionych wśród pól ryżowych na południu Chin. Podczas prezentacji poznamy bogactwo kulturowe i etniczne Państwa Środka: weźmiemy udział w weselu mniejszości narodowej Bai i muzycznym święcie gry na bambusowych fletach w wiosce Dongów. Odwiedzimy „królestwo kobiet” nad jeziorem Lugu zamieszkałe przez matriarchalnych Mosuo oraz domy - fortece ludności Hakka. Przyjrzymy się także fascynującym strojom kobiet z mniejszości Miao i weźmiemy udział w ich radosnej, wieloetapowej ceremonii powitania gości.

Zawierszujmy Cieszyn!

19 listopada 2021 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie  poetyckie „Zawierszujmy Cieszyn!”. Wystąpią poeci: Katarzyna Glenc, Beata Śliwka, Renata Monika Blanik, Jadwiga Bujak Pisarek,  Krzysztof Karpeta, Jakub Antosik oraz Marta Bocek, Alicja Santarius, Beata Sabath, Elżbieta Holeksa Malinowska i Stanisław Malinowski. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Łukasz Jan Dziedzic, a spotkanie poprowadzi Edyta Hanslik.

Z obłoków na ziemię

Z kolei, 22 listopada 2021 r. o godz. 17.00 na biblioteka zaprasza na wieczór poetycki Joanny Gawlikowskiej Z obłoków na ziemię. Poetka będzie czytać i opowiadać o wierszach z tomów Na obłoku (2020) i Daleko od domu (2021). Utwory Joanny Gawlikowskiej recytować będzie Zdzisława Mielczarska, a  oprawę muzyczną zapewni Jarek Kąkol. Joanna (Białek) Gawlikowska – cieszynianka z dziada pradziada. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego i wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Emerytowana nauczycielka języka polskiego w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym i II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika. Autorka książek dydaktycznych. Członkini Cieszyńskiej Studni Literackiej – grupy poetyckiej działającej przy Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Wydała tomy wierszy Dar losu, Julia, Spotkania na krawędzi, Na obłoku oraz Daleko od domu...

red.

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: