Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przed nami kolejny koncert w Kościele Jezusowym

W niedzielę 8 lipca 2018 r. w cieszyńskim Kościele Jezusowym zainaugurowane zostały Koncerty Wyższobramskie – cykl spotkań z muzyką organową w wykonaniu wirtuozów tego instrumentu. Jako pierwszy z recitalem mistrzowskim wystąpił prof. Julian Gembalski z Katowic, który zachwycił zgromadzoną publiczność wspaniałym wykonaniem dzieł J. Gawlasa, J.S. Bacha, M. Surzyńskiego oraz genialnymi improwizacjami.

Kolejny koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę. Przed nami kolejne wydarzenie w ramach tego cyklu, podczas koncertu kameralnego 22 lipca o godzinie 17:00 w Kościele Jezusowym wystąpi organista Tomasz Ploch z Katowic oraz pochodzący z Cieszyna Paweł Konik (baryton).

Tomasz Ploch to Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i asyst. Krzysztofa Lukasa. Brał udział w wielu festiwalach organowych i klawesynowych w Polsce, Litwie, Włoszech. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich muzyki organowej prowadzonych przez wybitnych organistów, takich jak: M. Toporowski, L. Ghielmi, B. Oberhamer, J.L. Perrot, B. Klapprott, J. Tuma. Jest laureatem I nagrody absolutnej w kategorii solowej oraz II nagrody w kategorii „koncert z orkiestrą” na VI Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym im. Wandy Landowskiej w Ruvo di Puglia we Włoszech w roku 2018. Pełni również funkcję organisty w kościele pw. Świętego Ducha w Bytomiu.

Paweł Konik jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu Ewy Biegas. Studia wokalne kontynuował w programie operowym Yale University School of Music. Debiutował w Operze Bałtyckiej partią Szwochniewa w „Graczach” Dymitra Szostakowicza i Krzysztofa Meyera (reż. A. Chyra), za którą otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Debiut Śpiewaka. W obecnym sezonie artystycznym występuje w Operze Śląskiej jako Mercutio w Roméo et Juliette Ch. Gounoda oraz w Operze na Zamku w Szczecinie jako Guglielmo w Cosí fan tutte W.A.Mozarta. Paweł jest laureatem nagród w międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach wokalnych. Do najważniejszych należą: Trzecia Nagroda na Gerda Lissner Foundation International Vocal Competition 2016, Nagroda Specjalna za najlepszą interpretację arii rosyjskiego kompozytora podczas Le Grand Prix de L’Opera oraz Pierwsza Nagroda podczas XIII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Iuventus Canti im. Imricha Godina we Vrablach na Słowacji. Jest stypendystą Burmistrza Miasta Cieszyna w dziedzinie upowszechniania kultury z roku 2016. W sezonie 2018/19 dołączy do zespołu solistów Opery w Stuttgarcie.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Kolejne dwa Koncerty Wyższobramskie odbędą się w sierpniu.

(red)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: