Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (52/12/16)

Kiedy należy obchodzić Wi(gi)lię, jeśli przypada ona na niedzielę? Na te i inne pytania odpowie nasz świąteczny przegląd prasy sprzed stu lat, który co tydzień przenosi nas w czasie, pokazując treść ówczesnych lokalnych gazet.

- "Wilia. Niejeden zapyta, kiedy tego roku należy obchodzić wilię, w sobotę, czy w niedzielę? Na to odpowiadamy następująco: Niedziela znosi każdy post, a jeżeli wilia przypada na niedzielę, przenosi ją Kościół katolicki na sobotę poprzednią. Wskazanem jest tedy przenieść tegoroczną wilie na sobotę. W sobotę też, a nie w niedzielę obchodzić będzie Kościół wilię i jest pożądanem, aby świat katolicki tego samego dnia ją obchodził.

Można także odprawić w sobotę tylko post, a w niedzielę urządzić obiad »wilijny«, nawet mięsny, lecz bez owego tradycyjnego charakteru. ("Gwiazdka Cieszyńska")

- "Puńców. (Pożar.) U tutejszego właściciela gruntu p. Pawła Glajcara wybuchł pożar w piątek dnia 15. b. m. przed 6. godz. wieczór, niszcząc, doszczętnie dużą stodołę napełnioną tegorocznymi zbiorami, oraz maszynami rolniczymi. Właściciel ponosi znaczną szkodę gdyż ta stodoła jako i plony stosunkowo nie wysoko ubezpieczone. Pożar prawdopodobnie podłożony, podejrzana osoba została przyaresztowaną. ("Ślązak")

- "Cieszyn. (Wysokie odwiedziny w kuchni wojennej.) Dnia 14. b. m. odwiedziła kuchnię wojenną J. ks. M. arcyks. Izabella wraz z swą córką arcyks. Gabryela. Na wstępie powitał arcyksiężnę, która objęła protektorat nad tą kuchnią, burmistrz p. Gamroth, prezydentka honorowa eksc. hr. Thun i prezydentka p. Julia Miicke.

O tym czasie podawano właśnie obiad dla około 400 dzieci. Po niespełna godzinnym pobycie opuściła arcyksiężna kuchnię wojenną, wyrażając zarządowi swe zadowolenie z prowadzenia kuchni. ("Nowy Czas")

- "Zajęcie kwaków we Frysztacie. Magistrat miasta Frysztatu ogłasza, że w myśl reskryptu ministeryalnego wszystkie kwaki zostają zajęte na rzecz zakładu obrotu zbożem wojennem. Każdy, kto posiada zasoby kwaków, czy własnego zbioru, czy też zakupione, jest zobowiązany, całe zasoby zgłosić w urzędzie policyjnym a to w przeciągu ośmiu dni po ukazaniu się obwieszczenia. Niezgłoszone zasoby uważa się za przepadnięte. Zaznacza się, że kwaki, potrzebne dla własnego gospodarstwa i na karmę, będą zostawione właścicielowi, jednak jest on obowiązany je zgłosić. ("Robotnik Śląski")

- "(W lokalach, gdzie są skarbonki) czyli puszki do zbierania drobnej monety na jakieś towarzystwowe, szkolne lub tp. cele, poleca się takowe wypróżnić, i zamienić w porę znajdujące się w nich niklowe 20halerzówki, bo monety te kursują tylko do dnia 31. b. m. ("Ślązak")

- "Kasa rękodzielników i przemysłowców w Cieszynie przeniosła swe biuro i mieści się obecnie w lokalu Związku polskich kas Raiffeisena, plac Teatralny (dom dra Michejdy), pierwsze drzwi na lewo. Zgłoszenia i wszelkie wpłaty i wypłaty załatwia p. sekretarz Jan Gibiec. ("Gwiazdka Cieszyńska")

- Kącik anonsowy: "Ogrodnika młodszego, biegłego w swoim fachu, katolika, wolnego od wojska, zdrowego, poszukuje się od 1. lutego 1917 do wielkiego ogrodu w Galicyi. Pożądanem jest, żeby się także znał na pszczelnictwie i rybołóstwie. Oferty z odpisem świadectw i opisem życia należy wnosić do Administracyi »Gwiazdki Cieszyńskiej« w Cieszynie.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: