"Olza" się sprawdza

Bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Cieszynem a Katowicami wchodzi na stałe do rozkładu jazdy Kolei Śląskich. Premierowy pociąg w tej relacji wystartował 11 grudnia, a kolejne kursy potwierdzają zainteresowanie takim połączeniem.

Bezpośrednie połączenia w relacji Cieszyn - Katowice to nowość wprowadzona do rozkładu jazdy Kolei Śląskich przede wszystkim z myślą o studentach uczelni katowickich i cieszyńskich. Pociąg o nazwie „Olza” kursuje w niedzielne popołudnia oraz w dni kończące długie weekendy, dzięki czemu osoby studiujące w Cieszynie oraz mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego studiujący w Katowicach mają możliwość podróżowania pomiędzy miastem rodzinnym, a miastem, gdzie studiują. Przejazd z Cieszyna do stolicy województwa zajmuje tylko nieco ponad 1,5 godziny, a koszt biletu studenckiego to 6,86 zł.

W inauguracji pociągu z Cieszyna do Katowic wziął udział burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, a frekwencję na pokładzie osobiście sprawdzał prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

– Zainteresowanie pasażerów od pierwszych przejazdów pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość – mówił prezes Dinges. – Mam nadzieję, że z czasem to połączenie kolejowe na stałe zagości w świadomości studentów, a pociąg będzie ich pierwszym wyborem, jeśli chodzi o sposoby dotarcia do domu i na uczelnię – dodał.

W pierwszy bezpośredni kurs z Cieszyna do Katowic wyruszyło blisko 40 osób, po drodze liczba podróżnych jeszcze wzrosła. Podobnie podczas kolejnego weekendu – pasażerów również można było liczyć w dziesiątkach. Wszystko razem pozwala mieć nadzieję, że połączenia zyskają swoich stałych klientów – a to z kolei może być decydujące w kwestii poszerzenia oferty o kolejne pociągi.

- To bezpośrednie połączenie to kolejny krok na drodze do pełnego przywrócenia Cieszyna na mapy kolejowe naszego kraju. Nie ustajemy bowiem w wysiłkach, aby w pełni skomunikować Cieszyn z Katowicami – tutaj naszym priorytetem jest jak najszybszy czas przejazdu - i trasą z Bielskiem - cały czas walcząc, aby trasa została oficjalnie uwzględniona przez PLK w planach przewozowych linii kolejowych w naszym regionie – podkreślił Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura.

Obecnie w pozostałe dni tygodnia rozkład jazdy na trasie Cieszyn - Katowice został ułożony tak, by zapewnić wygodne, dobrze skomunikowane przesiadki przy jednym peronie w Czechowicach-Dziedzicach. I jak wynika z obserwacji drużyn pokładowych Kolei Śląskich - część z osób biorących udział w premierowym przejeździe Olzy można spotkać na pokładzie pociągów również w inne dni.

red.

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-12-26 20:00:29
krokusik: Przysługa studentom. 7zł i co dalej? Panie autor, to nie XIX wiek, tu jest internet. Za 10 zł pod sam akademik można podjechać. Po to jest fejs, bla bla, czy inne formy organizacji komunikacji. Te wasze pociągi to tylko dla osób ze zniżkami i legitymacjami kolejowymi się nadają. Widzę czasem na Frysztackiej przepełniony (pustką) pociąg. Tyle z niego pożytku, że tylko robi korek o 5:35 w okolicy ronda przy kościele św: Jerzego.
2016-12-27 11:16:09
mako: Dla krokusika ktoś kto nie jest na fejsie i nie korzysta z bla bla, nie istnieje. Brawo.
2016-12-28 01:13:30
trophynat: Burmistrz \&quot;dyletant\&quot; Macura jest nieświadomy tego, że firmuje nieudaczników, którzy rozłożyli to miasto na łopatki. Albo udaje takiego głąba. Kiedyś miasto pretendowało do 40 najlepiej rokujących rozwojowo miast w Polsce a on się cieszy z nierentownej linii kolejowej. Ci co mieli wyjechać z tego miasta, dawno już wyjechali, licząc tylko na siebie.<br />Czekam tylko na to, kiedy proporcjonalnie do wyludnienia spadnie zatrudnienie w magistracie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją