Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (15/6/15)

Zapraszamy Was po kolejną dawkę wiadomości, przekazanych nam przez redaktorów gazet, które sto lat temu były głównym źródłem informacji dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

- Dzisiejszy przegląd rozpoczynamy od informacji znalezionej w „Nowym Czasie”. Na ostatnim posiedzeniu Wydziału gminnego w Cieszynie uchwalono zmianę nazw dwóch ulic: Saską Kępę na ulicę cesarza Wilhelma oraz ulicę arcyksiężnej Stefanii czyli Głęboką na ulicę arcyksięcia Karola Franciszka Józefa.

- W tej samej gazecie czytamy o doniesieniach z Gorlic: w bitwie z Moskalami zginął Fritz Hutterer, jednorocznik-kapral przy 100. pułku piechoty. Zmarły liczył dopiero 22 lata i był synem cieszyńskiego księgarza.

- „Ślązak” informuje o śmierci byłego dyrektora górniczego kopalni w Morawskiej Ostrawie im. hrabiego Larischa - Schpotha. Mężczyzna zmarł w Bernie. Czech w czasie swojego urzędowania przysłużył się rozwojowi lokalnych kopalni hrabiowskich. W historii górnictwa jego nazwisko już zawsze będzie wiązane z ugaszeniem wielkiego pożaru w szybach karwińskich. Ciało Schpotha zostało już przewiezione do Morawskiej Ostrawy.

- W „Gwiazdce Cieszyńskiej” czytamy o nowych ograniczeniach, wprowadzonych po wejściu w życie rozporządzenia śląskiego Rządu krajowego. Sprzedaż mięsa, a także podawanie potraw sporządzonych w restauracjach w całości lub w części z mięsa są niedozwolone we wtorki i piątki.

Za mięso uważa się: wołowinę, cielęcinę, wieprzowinę i kury (kurczęta), natomiast nie zalicza się: kiełbas i wewnętrznych części zabitych zwierząt (płuc, wątroby, nerek, mózgu, itp.), zakaz nie obejmuje też szkopowiny, dziczyzny, ryb oraz wszelkiego gatunku drobiu (z wyjątkiem kur i kurcząt). Jak oceniają redaktorzy, ludność wiejska nie powinna przerazić się tym zakazem.

- Na koniec przekazujemy ostrzeżenie cesarskiej i książęcej wojskowej komisji cenzury w Cieszynie. Wkładanie pism oraz kart pocztowych do pakietów jest obecnie wzbronione. Odnalezienie zabronionych pism w pakietach będzie skutkowało zatrzymaniem posyłki, zaś jego nadawca może narazić się na nieprzyjemności.

- Kącik anonsowy:  (Pisownia oryginalna)

„Czem jest Nerwin? Nerwin jest jedyny doświadczony środek, który z najlepszym skutkiem jako bóle uśmierzające nacieranie używany bywa, a mianowicie w wypadkach: bólów reumatycznych, suchych bólów, bólów w krzyżach, łamań gośćcowych rąk i nóg podagry, kłucia z powodu przeziębienia, bólów głowy i zębów, itp.

O jego wartości leczniczej świacczy najlepiej jego szerokie rozpowszechnienie. Prawdziwy NERWIN z marką ochronną ‘Kielich z zwężem’ i rokiem założenia apteki 1820 należy sprowadzić wprost z apteki:

Pharm. Mag. Karola Olenskiego w Skoczowie, Śląsk austr.

Cena jednej flaszki wynosi w miejscu 1 koronę[…]”

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: