Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Promieniowanie elektromagnetyczne w regionie

Promieniowanie elektromagnetyczne jest niewidoczne, ale ma wpływ na człowieka. Wkrótce będą badać PEM w Dębowcu. Jakie są dopuszczalne normy i jak to wygląda w regionie?

Co to PEM?

Zgodnie z informacją Instytutu Łączności PIB  pole elektromagnetyczne (PEM) to zjawisko fizyczne, z którym każdy z nas ma do czynienia w życiu codziennym. Naturalne źródła PEM to m.in. zjawiska atmosferyczne, np. burza z piorunami oraz wszystkie organizmy żywe, również człowiek. 

Istnieje też sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne -  emitowane przez urządzenia elektryczne np. sprzęty gospodarstwa domowego typu: kuchenka mikrofalowa, telewizor czy telefony komórkowe.

Jaki jest dopuszczalny poziom PEM?

Pole elektromagnetyczne w środowisku ogólnym jest pod ścisłą kontrolą. Poziomy PEM są ograniczone od góry, co oznacza tyle, że obowiązują pewne precyzyjnie zdefiniowane poziomy PEM, zwane poziomami dopuszczalnymi, które nie mogą być przekroczone.

W dniu 1 stycznia 2020 r. weszło w życie (i obowiązuje nadal) rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz.U. poz. 2448), które określiło dla częstotliwości z zakresu 2 - 300 GHz dopuszczalne natężenie pola elektromagnetycznego (PEM) do 10 W/m2 (gęstość mocy) i 61 V/m (składowa elektryczna).

Będą badać PEM w Dębowcu

W lipcu badano PEM w Koniakowie i Górkach Wielkich (Pisaliśmy: Górki i Koniaków zbadają pole elektromagnetyczne ), teraz kontrola będzie w Dębowcu (Nr stacji Adres stacji bazowej: Planowana data wykonania pomiarów PEM: CIS7015C Dębowiec, dz. nr 534/6 2023-09-25 do 2023-09-29).

- W szczególności zwracamy się do okolicznych mieszkańców/użytkowników o udostępnienie lokalu (dostępu do okna, balkonu lub tarasu) w celu wykonania pomiarów. Zgoda ma charakter dobrowolny. Ze względu na konieczność wykonania pomiarów przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (brak opadów) termin realizacji pomiarów może ulec zmianie – informuje wykonawca badań.

Jakie promieniowanie PEM w regionie?

Gdzie można sprawdzić wysokość promieniowania w naszym regionie (i nie tylko). Można zerknąć na stronę: https://si2pem.gov.pl/ i przejrzeć mapkę z załączonymi wynikami badań z ostatnich lat.

Wyniki dla naszego regionu kształtują się poniżej < 7 V/m, czyli jest to wynik w najniższym przedziale badawczym.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-23 18:25:17
suski: foliarze na start!
2023-09-23 18:58:33
Oko: Nieładnie korzystać z telefonu w czasie seansu, nawet jak film nieciekawy.
2023-09-24 14:28:16
FoxTrot: W artykule nie podano, iż wspomnianą ustawą zwiększono w Polsce normy PEM stukrotnie (z 0,1 do 10 W/m kw (lub, jak kto woli – z 7 V/m do 61 V/m) dla zakresu częstotliwości od 2 GHz do 300 GHz. Nie oceniam, czy to dobrze, czy źle, bo się na tym nie znam. Jednak poprzednich limitów PEM nie wymyślali debile, tylko naukowcy (nawet, jeśli w czasach czerwonej zarazy), więc możliwe, że jakimiś badaniami się kierowali, a nie tylko polityką (jak sugeruje artykuł nie podając żadnego źródła). Oby po latach nie okazało się, że limit podniesiono na potrzeby technologii "dla ludzi" kosztem ludzi. Poniżej źródło (a raczej artykuł, który ma nas uspokoić, że to też jest bezpieczne, a nawet fajne i potrzebne): https://www.dobreprogramy.pl/dlaczego-w-polsce-podniesiono-limit-pem-az-stukrotnie-ekspert-rozwiewa-watpliwosci,6628707509458561a
2023-09-25 09:57:34
AAggaa: Suski: Przeczytałeś jakieś badanie naukowe w jęz.angielskim (a jest ich sporo) o szkodliwości PEM, gdzie przede wszystkim chodzi o zagrożenie dla ludzi, zwierząt, owadów, roślin związane z technologią komórkową 5G? Zapoznałeś się z Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 17 lutego 2020 r. w sprawie sposobów sprawdzania dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku i licznymi sprzeciwami specjalistów? Czy tylko jak pożyteczny idiota systemu zabierasz głos? Po wydarzeniach ostatnich trzech lat darzę coraz większym szacunkiem foliarzy i antyszczepionkowców bo jak widać to ludzie przewidujący i inteligentni. W przeciwieństwie do Ciebie.
2023-09-25 13:38:24
AAggaa: Polecam badanie z Brazylii, które wykazało powiązanie między promieniowaniem z masztu telefonii komórkowej i ponad 7000 zgonów w wyniku raka. W badaniu oparto się na Raport The BioInitiative 2012 napisanym przez czołowych niezależnych międzynarodowych naukowców, którzy jednoznaczne stwierdzili o szkodliwości dla zdrowia ekspozycji na pola elektromagnetyczne, w tym ekspozycji na działanie nadajników telefonii komórkowych. Spis treści The BIOINITIATIVE Raport 2012 - Uzasadnienie dla opartych na podstawach biologicznych norm narażenia ludności na pola elektromagnetyczne (ELF i RF) : SEKCJA i. PRZEDMOWA SEKCJA ii: SPIS TREŚCI SEKCJA 1: PODSUMOWANIE DLA OPINII PUBLICZNEJ I WNIOSKI SEKCJA 2: PRZEDSTAWIENIE PROBLEMU SEKCJA 3: OBOWIĄZUJĄCE NORMY NARAŻENIA LUDNOŚCI SEKCJA 4: DOWODY NA NIEADEKWATNOŚĆ NORM SEKCJA 5: DOWODY NA WPŁYW NA EKSPRESJĘ GENÓW I BIAŁEK SEKCJA 6: DOWODY NA DZIAŁANIE GENOTOKSYCZNE - USZKODZENIE RFR I ELF DNA SEKCJA 7: DOWODY NA REAKCJĘ NA STRES (BIAŁKA STRESU) SEKCJA 8: DOWODY NA WPŁYW NA FUNKCJE ODPORNOŚCIOWE SEKCJA 9: DOWODY NA WPŁYW NA NEUROLOGIĘ I ZACHOWANIE SEKCJA 10: WPŁYW EMF Z KOMUNIKACJI BEZPRZEWODOWEJ NA BARIERĘ KREW-MÓZG SEKCJA 11: DOWODY NA WYSTĘPOWANIE GUZÓW MÓZGU I NERWIAKÓW AKUSTYCZNYCH SEKCJA 12: DOWODY NA NOWOTWORY DZIECIĘCE (BIAŁACZKA) SEKCJA 14: DOWODY NA PROMOWANIE RAKA PIERSI SEKCJA 15: DOWODY NA ZAKŁÓCENIE PRZEZ SYGNAŁ MODULUJĄCY SEKCJA 16: PRAWDOPODOBNE GENETYCZNE I METABOLICZNE MECHANIZMY BIOEFEKTU BARDZO SŁABYCH PÓL MAGNETYCZNYCH ELF NA ŻYWĄ TKANKĘ SEKCJA 17: DOWODY OPARTE NA TERAPIACH MEDYCZNYCH EMF SEKCJA 18: WPŁYW EMF NA PŁODNOŚĆ I REPRODUKCJĘ SEKCJA 19: WPŁYW PÓL ELEKTROMAGNETYCZNYCH NA PŁÓD I NOWORODKA SEKCJA 20: ODKRYCIA W AUTYZMIE ZGODNE Z EMF I RFR SEKCJA 21: BRAK TREŚCI SEKCJA 22: OSTROŻNOŚĆ W DZIAŁANIU - PRZYKŁADY GLOBALNEGO ZDROWIA PUBLICZNEGO OD BIOINICJATYWY 2007 SEKCJA 23: ZASADA OSTROŻNOŚCI SEKCJA 24: KLUCZOWE DOWODY NAUKOWE I ZALECENIA DOTYCZĄCE POLITYKI ZDROWIA PUBLICZNEGO SEKCJA 25: LISTA UCZESTNIKÓW I POWIĄZAŃ SEKCJA 26: GLOSARIUSZ TERMINÓW I SKRÓTÓW SEKCJA 27: ZAŁĄCZNIK SEKCJA 28: PODZIĘKOWANIA. https://bioinitiative.org/
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: