Projektowanie i adaptacja przestrzeni publicznej dla potrzeb osób niewidomych i słabowidzących
To autentyczne wypowiedzi ludzi, którzy z powodu różnych schorzeń widzą słabiej niż większość społeczeństwa. Poruszając się w przestrzeni publicznej czują się zagrożeni, gdyż natrafiają na wiele barier i pułapek. To lęki sprawiają, że wybierają pozostawanie w domu, bo tam jedynie czują się bezpieczna i W ten sposób rezygnują z aktywnego życia, a to prawie zawsze prowadzi do frustracji, przygnębienia, a nawet depresji.
Do Polskiego Związku Niewidomych zwracają się różne podmioty (np. miejskie dyrekcje inwestycji, zarządy dróg miejskich) z prośbą o opinie i konsultacje inwestycji.
Wychodząc naprzeciw tym instytucją jak również wszelkiej specjalności projektantom staraniem PZN ukazał się informator „Projektowanie i adaptacja przestrzeni publicznej dla potrzeb osób niewidomych i słabowidzących”.
W biuletynie znajdziemy zalecenia i przepisy przydatne podczas projektowania i adaptacji przestrzeni publicznej. Omówione jest tam Udźwiękowienie przejść dla pieszych i komunikacji miejskiej, Sygnalizacja dźwiękowa i wibracyjna na przejściach dla pieszych, Wskazówki do projektowania i adaptacji środowiska fizycznego do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, Oznaczenia przejść dla pieszych, Przystanki komunikacji miejskiej, Oznaczenia wejść, Przestrzeń publiczna i mieszkalna i jej wyposażenie oraz Przepisy prawne i normy.
Osoby oraz instytucje zainteresowane tymi zagadnieniami informujemy, że w siedzibie cieszyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Srebrnej 6 znajduje się taka publikacja, którą koło może wypożyczyć.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.