Program wczesnego wykrywania autyzmu - ''BADABADA''
Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból; zaburzenie pokrewne, o łagodniejszym przebiegu, to zespół Aspergera.
"Koszty opieki nad dorosłymi osobami z autyzmem są bardzo wysokie, stąd istnieje konieczność podejmowania działań ukierunkowanych na jak najwcześniejsze wykrywanie tych zaburzeń rozwojowych oraz ich profilaktykę, aby w jak największym stopniu ograniczyć ich skutki społeczne" - twierdzą koordynatorzy Programu.
Program „Badabada” ma być realizowany na terenie całego kraju do końca 2018 roku, a głównym centrum badań jest ambulatoryjny Ośrodek Diagnostyczno-Terapeutyczny Fundacji SYNAPSIS w Warszawie przy ul. Ondraszka, w którym Fundacja prowadzi porady i działalność o charakterze orzeczniczym.
Program jest odpowiedzią na wciąż rosnący problem braku odpowiedniej diagnostyki małych dzieci w kierunku całościowych zaburzeń rozwojowych. Ma pomóc w ocenie prawidłowości rozwoju maluchów i zakwalifikować część z nich do grupy ryzyka zaburzeń autystycznych. Do tej pory dzieci były zazwyczaj diagnozowane w wieku 6-7 lat, gdy zaczynały edukację szkolną.
Model badań przesiewowych, które proponuje Fundacja, zaczyna się od wypełniania przez rodziców kwestionariusza (przeznaczony jest do badania dzieci w wieku od 16 do 30 miesiąca życia), który zawiera 20 pytań dotyczących różnych zachowań i umiejętności dziecka. Po jego wypełnieniu opiekun dostaje wynik z informacją, czy ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka jest niskie, średnie czy wysokie. W przypadku zagrożenia konieczna jest konsultacja specjalistyczna i dalsza diagnostyka.
Kolejnym etapem są - prowadzone przez przeszkolone osoby - badania przesiewowe polegające na obserwacji malucha (już od ukończenia 7 miesiąca życia). Pozwalają one wykryć nietypowy rozwój dziecka w zakresie społecznego komunikowania się oraz relacji społecznych. W przypadku stwierdzenia atypowych zachowań, osoba badająca przekazuje rodzicom pisemną informację o kolejnych krokach, jakie powinni podjąć.
Trzeci poziom to konsultacje i diagnostyka specjalistyczna, pilotażowo w wybranych placówkach, a docelowo w różnych placówkach w Polsce. SYNAPSIS uważa, że konsultacje powinny być dostępne za darmo w placówkach, które mają kontrakty z NFZ.
Czwarty poziom to odpowiednie działania wspomagające rozwój dziecka i wspierające rodziny. W tym zakresie rodzice mogą korzystać ze świadczeń w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, konsultacji w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Dla dzieci ze zdiagnozowanymi dużymi problemami rozwojowymi wskazana jest bardziej specjalistyczna opieka.
W bieżącym roku "Badabada" będzie koncentrować się na edukacji rodziców, opiekunów, lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy pediatrów, psychologów, pedagogów, pielęgniareki innych specjalistów.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.