Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Program „Profilaktyka 40 plus” rusza od lipca

Rządowy program „Profilaktyka 40 plus”, który miał w pierwszej wersji wystartować 1 stycznia 2021 r. ruszy od 1 lipca. Programem objętych ma być blisko 11 mln Polaków od 40 do 65 roku życia. Jest to pierwszy tak szeroko zakrojony program badań profilaktycznych w Polsce. Badania będą wykonywane bezpłatnie i bez skierowania.

 - W ramach tego programu każdy będzie mógł wykonać pakiet pomiarów dotyczących ciśnienia, postawnych parametrów wagi, wzrostu, współczynnika BMI, ale również podstawowych badań miarowości pracy serca. Oprócz tego, do tych pomiarów dodajemy pakiet podstawowych ośmiu badań: morfologię krwi, zbadanie cholesterolu, cukier i innych parametrów związanych z ryzykiem zachorowania na cukrzycę, badanie moczu, utajona krew w kale, ale również dla mężczyzn proponujemy badanie PSA, czyli badanie związane z rozrostem gruczołu krokowego – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że taki „bon zdrowotny” każdy 40-latek będzie mógł zrealizować w dowolnym miejscu.

Jeżeli w wyniku oceny stwierdzone zostaną czynniki ryzyka lub wyniki badań będą niepokojące, lekarz wykona bardziej szczegółowe badania laboratoryjne, EKG, USG lub skieruje na konsultację m.in. u kardiologa, diabetologa czy onkologa.

Program „Profilaktyka 40 Plus” nakierowany jest głównie na wczesne rozpoznanie chorób układu krążenia, onkologicznych i cukrzycy. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje prawie żadnych niepokojących oznak. Nowotwór w pierwszym okresie nie boli. Gdy pojawi się ból może być już za późno na całkowite wyleczenie. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, czasami już nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Pacjenci będą mogli skorzystać także z badań przesiewowych realizowanych w ramach ogólnopolskich programów zdrowotnych, regionalnych programów zdrowotnych oraz Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN).

Program został przygotowany zgodnie z wytycznymi klinicznymi w obszarze kardiologii i onkologii oraz w oparciu o rozwiązania organizacyjne przyjęte w innych krajach europejskich i będzie finansowany w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-03 19:02:33
LeonKowalski : Program „Profilaktyka 40 Plus” powinien być również nakierowany na badanie zdrowia psychicznego,przecież w tym przedziale wiekowym bardzo dużo ludzi głosuję na PIS...
2021-06-03 22:18:58
Selma: Aha, czyli można założyć, że ludzie 40+ nie znają jeszcze swojego wzrostu i lekarz nas zmierzy, tak? :D A ile kasy z pakietu na to pójdzie?
2021-06-04 07:53:09
Oko: Redakcja nie może żyć bez koronawirusa? Natomiast jeżeli chodzi o sam bon, to obejmuje on podstawowe, bezpłatne dodatkowo badania, które się każdemu należą w ramach opieki NFZ. Tak więc morderca Niedzielski, kolejny raz tylko pozoruje działania prozdrowotne.
2021-06-04 17:41:51
krzysztof mm: epidemia covid uświadomiła wszystkim, że pokaźna grupa społeczeństwa cierpi na p ł a s k o m ó z g o w i e - dodając do tego elektorat PiS z wyraźnymi objawami o t ę p i e n i a i dezorientacji jest podstawa do badań na szeroką skalę
2021-06-04 17:44:54
krzysztof mm: Oko - na tę sztuczkę PiS już niejednego złapał, sprzedaje swoim wyborcom ich własność po kilka razy i jeszcze prowizję od tego bierze, ciemny lud klaszcze
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: