Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”: ostatnie dni na złożenie wniosku

Kolejnym programem, który ma służyć pomocą osobom niepełnosprawnym na terenie całego kraju jest ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. Dzięki właśnie takim centrom opiekuńczo-mieszkalnym osoby z niepełnosprawnościami otrzymają potrzebną pomoc i opiekę.

Głównym celem Programu jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności poprzez zapewnienie usług zamieszkiwania w ramach pobytu dziennego lub całodobowego.

Jak czytamy na stronie MRPiPs w ramach celu głównego wyznaczone są m.in. następujące cele szczegółowe:
a) wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez rozszerzenie usług dla dorosłych osób niepełnosprawnych,
b) umożliwienie warunków niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę możliwości i potrzeb osób niepełnosprawnych;
c) poprawa jakości życia uczestników programu w ich środowisku lokalnym;
d) zapewnienie uczestnikom programu opieki oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia;
e) włączenie uczestników Programu do życia społeczności lokalnych;

Zapewnienie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie zamieszkiwania w ramach pobytu dziennego lub całodobowego wpisuje się w główny cel państwowego funduszu celowego pn. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Celem utworzenia Centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego.

Program adresowany jest do gmin i powiatów, które zorganizują usługi zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego w Centrach. W celu utworzenia Centrum gminy/powiaty mogą zawierać między sobą porozumienia. Program składa się z dwóch modułów. Pierwszy obejmuje utworzenie, przebudowę, remont lokalu i wyposażenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych. Gminy i powiaty mogą starać się o dofinansowanie w wysokości nawet do 100 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. Drugi moduł dotyczy z kolei finansowania utrzymania działalności centrum. Program zakłada też dofinansowanie na wydatki związane z transportem uczestników centrum, pokrycie kosztów wynagrodzeń kadry czy osób świadczących usługi na rzecz uczestników programu. Gminy i powiaty mogą składać wnioski o wsparcie z obu modułów programu.

Samorządom zostały już tylko dwa tygodnie na dołączenie do programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” w dotychczasowej formule. Wnioski należy składać w naszym przypadku do Wojewody śląskiego. Więcej informacji i druki na stronie MRPiPs.

AK, MRPiPS

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: