Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Proekologiczne działania w Cieszynie

Sieciują miasto, dofinansowują wymianę pieców, edukują - tak, Cieszyn walczy z niską emisją. Radny Czesław Banot zwraca jednak uwagę, by poszerzyć działania proekologiczne w mieście np. o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych, solarnych, czy pomp ciepła. Co na to magistrat?

Niemal rok w rok, średnio, inwestycje związane z likwidacją niskiej emisji są w Cieszynie inwestycjami milionowymi. Działalność ta prowadzona jest w kilku kierunkach. Po pierwsze sieciujemy miasto, czyli podpinamy do sieci energetyki cieszyńskiej. Po drugie dofinansujemy wymianę pieców (miasto daje 50% dopłat). Po trzecie prowadzimy akcję edukacyjną. Jesteśmy w kontakcie z instytucjami dokonującymi pomiaru powietrza. Kolejny kierunek to przeszkolenie straży miejskiej w zakresie sprawdzania palenisk. Kilka takich interwencji przeprowadzamy. Od wielu lat dokonujemy również termomodernizacji. W tej chwili niemal wszystkie placówki oświatowe mamy ztermomodernizowane – tłumaczył na konferencji prasowej Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. 

Na ochronę środowiska i ograniczenie niskiej emisji zwrócił uwagę radny Rady Miejskiej Cieszyna Czesław Banot. Samorządowiec złożył wniosek o poszerzenie działań proekologicznych w mieście. Sąsiedzkie gminy przeprowadzają sondaż zapotrzebowania na instalacje solarne, fotowoltaiczne i pompy ciepła. Inwestycje te są dofinansowane przez programy ogólnopolskie i wojewódzkie. Wnioskuję o poszerzenie zakresu dofinansowania działań ochrony środowiska i ograniczenie niskiej emisji o wyżej wymienione instalacje – podkreśla Banot.

Włodarz zaznaczył, iż działania wskazane przez radnego są już częściowo realizowane. Inwestycje polegające na zainstalowaniu w budynkach mieszkalnych instalacji solarnych i pomp ciepła są dofinansowywane z budżetu miasta Cieszyna od 2011 roku. W przypadku instalacji fotowoltaicznych Ryszard Macura zaznaczył, iż montowanie ich na budynkach mieszkalnych nie ma praktycznie żadnego wpływu na wielkość emisji zanieczyszczeń ze źródeł określonych terminem „niska emisja”, czyli z pieców domowych służących do ogrzewania mieszkań i budynków. Nie uważam za zasadne i celowe uruchomienie w najbliższym czasie, w ramach obowiązującego systemu dotacji celowych, możliwości dofinansowania przedsięwzięć fotowoltaicznych z budżetu miasta – tłumaczy w odpowiedzi na wniosek radnego Burmistrz Cieszyna.  

Włodarz po przeprowadzonej analizie podjął jednak decyzję, by Gmina Cieszyn przystąpiła do opracowania odpowiedniej dokumentacji umożliwiającej aplikowanie o zewnętrzne środki finansowe na budowę instalacji fotowoltaicznych jedynie na wybranych obiektach komunalnych. Takie działanie uważam za racjonalne i uzasadnione pod względem ekonomicznym. W najbliższej perspektywie czasowej nie przewiduję zaangażowania się Gminy Cieszyn w pozyskanie środków finansowych na realizację mikroinstalacji OZE na obiektach prywatnych – zaznaczył Macura.

O alternatywnych źródłach energii wspomniał również na konferencji prasowej wiceburmistrz Aleksander Cierniak. Zmiana mentalna to jest to, co leży u podstawy walki z niską emisją i zanieczyszczeniem powietrza. Zaczynamy od siebie chcąc dawać dobry przykład. Proszę zwrócić uwagę na ogromne inwestycje ze strony energetyki cieszyńskiej. Z drugiej strony warto wspomnieć o inwestycjach w obiekty komunalne. Będziemy przystępować do konkursów, aby pozyskać pieniądze na alternatywne źródła energii dla części budynków komunalnych (m.in. projekt związany z fotowoltaiką) – dodał Aleksander Cierniak.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-07 22:54:25
pambuk: Walka z niska emisja? O co tu chodzi?
2018-02-07 22:57:03
pambuk: Wiki mi pomogla:<br /><br />Niska emisja - emisja komunikacyjna, emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób, najczęściej węglem tanim, a więc o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych.
2018-02-08 06:19:10
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Po co slecjalne zespoly i komisje ,sprawa prosta pochodzenie kota alika! wystarczy zlikwidowac cale te oplaty za gaz jakosciowe abonamentowe stale zmienne przesylowe -nie moze byc tak ze gazu zuzylem za 150 zl a oplat 250 ale czego chciec przeciez to dobra zmiana
2018-02-08 06:46:05
zuffi: Dokładnie jak by były tansze opłaty za gaz to bym sam sie podpioł do instalacji gazowej. Jak narazie pale drzewem. Niech zobacza ile smrodu leci z czech do nas ile samochodow jest na to nie patrzą tylko na kominy. Zresztą ludzi nie stać na coś innego węgiel kosztuje 850zł tona.
2018-02-08 15:37:06
krolik bugs: Solary, pompy ciepła to dobra rzecz, ale do naiwnych lewaków, którzy mają satysfakcję z mizernej oszczędności
2018-02-10 15:38:24
bronek91: Ciekawi jaki kapitał na tym najwięcej kasy zbija. Powszechnie wiadomo, iż te kolejny gadżety za 10- 20 lub ileś lat będzie trzeba wymienić, technologie, jak wcześniej zauważono o dyskusyjnej opłacalności.... <br /><br />Człowiek od zawsze eksploatował środowisko. Globalnie liczba ludności wzrasta a główni truciciele Chiny i USA nie przejmują się ekologią. Co z tego, iż Europa się poświęca skoro ewentualna niewielka poprawa zostanie zrównoważona przez wzrastającą globalnie liczbę ludzi.... Rozwiązanie leży w depopulacji... Mniej ludzi, mniej potrzeba energii, mniej zanieczyszczeń. Europa poddała się depopulacji, mniejsza czy świadomie czy nieświadomie. Niestety Arabowie, Turcy, Persowie, Beduini, Tauregowie, Berberowie, Maurowie są od nas mądrzejsi....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: