Proekologiczne działania w Cieszynie
Niemal rok w rok, średnio, inwestycje związane z likwidacją niskiej emisji są w Cieszynie inwestycjami milionowymi. Działalność ta prowadzona jest w kilku kierunkach. Po pierwsze sieciujemy miasto, czyli podpinamy do sieci energetyki cieszyńskiej. Po drugie dofinansujemy wymianę pieców (miasto daje 50% dopłat). Po trzecie prowadzimy akcję edukacyjną. Jesteśmy w kontakcie z instytucjami dokonującymi pomiaru powietrza. Kolejny kierunek to przeszkolenie straży miejskiej w zakresie sprawdzania palenisk. Kilka takich interwencji przeprowadzamy. Od wielu lat dokonujemy również termomodernizacji. W tej chwili niemal wszystkie placówki oświatowe mamy ztermomodernizowane – tłumaczył na konferencji prasowej Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.
Na ochronę środowiska i ograniczenie niskiej emisji zwrócił uwagę radny Rady Miejskiej Cieszyna Czesław Banot. Samorządowiec złożył wniosek o poszerzenie działań proekologicznych w mieście. Sąsiedzkie gminy przeprowadzają sondaż zapotrzebowania na instalacje solarne, fotowoltaiczne i pompy ciepła. Inwestycje te są dofinansowane przez programy ogólnopolskie i wojewódzkie. Wnioskuję o poszerzenie zakresu dofinansowania działań ochrony środowiska i ograniczenie niskiej emisji o wyżej wymienione instalacje – podkreśla Banot.
Włodarz zaznaczył, iż działania wskazane przez radnego są już częściowo realizowane. Inwestycje polegające na zainstalowaniu w budynkach mieszkalnych instalacji solarnych i pomp ciepła są dofinansowywane z budżetu miasta Cieszyna od 2011 roku. W przypadku instalacji fotowoltaicznych Ryszard Macura zaznaczył, iż montowanie ich na budynkach mieszkalnych nie ma praktycznie żadnego wpływu na wielkość emisji zanieczyszczeń ze źródeł określonych terminem „niska emisja”, czyli z pieców domowych służących do ogrzewania mieszkań i budynków. Nie uważam za zasadne i celowe uruchomienie w najbliższym czasie, w ramach obowiązującego systemu dotacji celowych, możliwości dofinansowania przedsięwzięć fotowoltaicznych z budżetu miasta – tłumaczy w odpowiedzi na wniosek radnego Burmistrz Cieszyna.
Włodarz po przeprowadzonej analizie podjął jednak decyzję, by Gmina Cieszyn przystąpiła do opracowania odpowiedniej dokumentacji umożliwiającej aplikowanie o zewnętrzne środki finansowe na budowę instalacji fotowoltaicznych jedynie na wybranych obiektach komunalnych. Takie działanie uważam za racjonalne i uzasadnione pod względem ekonomicznym. W najbliższej perspektywie czasowej nie przewiduję zaangażowania się Gminy Cieszyn w pozyskanie środków finansowych na realizację mikroinstalacji OZE na obiektach prywatnych – zaznaczył Macura.
O alternatywnych źródłach energii wspomniał również na konferencji prasowej wiceburmistrz Aleksander Cierniak. Zmiana mentalna to jest to, co leży u podstawy walki z niską emisją i zanieczyszczeniem powietrza. Zaczynamy od siebie chcąc dawać dobry przykład. Proszę zwrócić uwagę na ogromne inwestycje ze strony energetyki cieszyńskiej. Z drugiej strony warto wspomnieć o inwestycjach w obiekty komunalne. Będziemy przystępować do konkursów, aby pozyskać pieniądze na alternatywne źródła energii dla części budynków komunalnych (m.in. projekt związany z fotowoltaiką) – dodał Aleksander Cierniak.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.