Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Problem z solą

Dużo mówi się ostatnio w powiecie cieszyńskim o skażeniu środowiska, które może być spowodowane przez nielegalne składowanie śmieci. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyne zagrożenie, z którym możemy się zetknąć. Jak wskazuje Radna Powiatu Cieszyńskiego Beata Macura, nieodpowiednie zabezpieczenie magazynu Powiatowego Zarządu Dróg w Pogórzu również może stwarzać problemy.

Radna Powiatu Cieszyńskiego Beata Macura zwróciła się do Zarządu Powiatu z interpelacją, dotyczącą magazynu – składu materiałów, należącego do Powiatowego Zarządu Dróg, zlokalizowanego w Pogórzu Przy ulicy Zgodnej. W treści swojej interpelacji radna podkreśla, że nienależyte zabezpieczenie składowanych tam substancji jest zagrożeniem, m.in. dla gleby.

- Materiały te (składowane w Pogórzu przy ul. Zgodnej – przyp. Red.) są niezabezpieczone, sytuacja ta wymaga pilnej interwencji. Podczas ostatnich ciągłych opadów, solanka służąca w okresie zimowym do utrzymywania właściwego stanu dróg, zanieczyściła gleby i zniszczone zostały uprawy w sąsiednim gospodarstwie. Mieszkańcy skarżą się, że teren ten jest cały czas otwarty (brama wjazdowa nie posiada zabezpieczenia), a ostatnia sytuacja poważnie zagraża środowisku i bezpieczeństwu mieszkańców – wskazuje radna w swojej interpelacji.

W odpowiedzi na interpelację Starostwo wskazuje, że magazyn materiałów sypkich, służących do zimowego utrzymania dróg w Pogórzu nie jest własnością powiatu, a firmy, która realizuje dla Powiatu Cieszyńskiego usługę zimowego utrzymania dróg w Skoczowie w sezonach zimowych 2019/1029 i 2019/2020. - Zgodnie z warunkami przetargu Wykonawca miał dysponować placem składowym do magazynowania soli drogowej na potrzeby prowadzenia Akcji Zima. Sól jest materiałem powierzonym, dostarczonym przez PZDP Cieszyn, natomiast jego magazynowanie i zabezpieczenie pomiędzy sezonami zimowymi leży po stronie Wykonawcy (…) Sól będąca własnością PZDP w Cieszynie została w dniu 03.06.2019 r. w całości przetransportowana na plac składowy zlokalizowany przy ul. Kościelnej w Cieszynie (baza Zespołu Utrzymania Dróg PZDP Cieszyn). O informacje w zakresie pozostałej w magazynie w Pogórzu soli drogowej należy zwrócić się do właściciela terenu – wyjaśnia w odpowiedzi Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek.

Oprócz soli, która jest własnością Powiatu Cieszyńskiego, w magazynie w Pogórzu miała znajdować się jeszcze sól, która miała zostać przeznaczona na prowadzenie Akcji Zima na drogach wojewódzkich w Powiecie Żywickim - Aktualnie problem soli został już zażegnany. Część została wywieziona do innych magazynów, a pozostała sól została odpowiednio zabezpieczona - wyjaśnili przedstawiciele firmy, która sprawuje pieczę nad magazynem.

 

Pełna treść interpelacji i odpowiedzi dostępna tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-15 16:19:49
donekT: A zanieczyszczenie wody np. estrogenami? Kwestia ozonowania wody na terenie powiatu???
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: