Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Prezydent RP o nieodpłatnej pomocy prawnej

Od stycznia br. obowiązuje znowelizowana Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Prezydent RP Andrzej Duda skierował do naszej redakcji pismo, w którym pisze o szczególnym znaczeniu tego aktu prawnego.

Jak pisze Prezydent, problemem dla państwa jest ograniczony dostęp obywateli do nieograniczonej pomocy prawnej  - suwerenna, demokratyczna Rzeczpospolita Polska nie może ignorować zjawiska tzw. wykluczenia prawnego. Jest ono groźne dla trwałości naszej narodowej wspólnoty i godzi w fundamentalne zasady konstytucyjne, takie jak sprawiedliwość społeczna czy równość wszystkich obywateli wobec prawa. Przyjęte przez parlament i podpisane przeze mnie nowe regulacje przebudowują cały system udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Zasadniczym celem tych nowelizacji jest dobro obywateli i umocnienie ich zaufania do własnego państwa.

Ustawa ma pomóc osobom, które z różnych powodów nie są w stanie korzystać z odpłatnych porad i usług prawniczych. Jak twierdzi Andrzej Duda, przyczyną takiej sytuacji może być nie tylko utrzymująca się od dłuższego czasu trudna sytuacja finansowa. Często bywa tak, że jedna nietrafiona decyzja finansowa może spowodować dalsze problemy. Dlatego też nie trzeba się obawiać skorzystania z pomocy- dla niejednego Polaka nieodpłatna pomoc prawna może być bezcennym kołem ratunkowym i nie jest żadną ujmą, aby po nią sięgnąć - pisze Prezydent.

Andrzej Duda podkreśla także duże znaczenie ustawy- to sprawa ogromnie ważna dla Polaków, ważna dla naszej Ojczyzny - dla umacniania społecznej spójności, poczucia równości obywatelskiej i sprawiedliwości.

Warto dodać, że na terenie naszego powiatu usługi nieodpłatnej pomocy prawnej organizuje Stowarzyszenie Sursum Corda. Pomoc prawniczą można uzyskać w Wiśle, Goleszowie, Brennej, Skoczowie, Zebrzydowicach, Cieszynie, Hażlachu i Pogwizdowie. Listę jednostek można pobrać tutaj.

Aby uzyskać poradę prawniczą, należy zadzwonić pod numer telefonu (33) 4777 239. Do dokonania rejestracji niezbędne jest podanie:

  • imienia i nazwiska osoby uprawnionej,
  • nr telefonu osoby uprawnionej,
  • preferowanej daty i godziny wizyty,
  • adresu w przypadku porad udzielanych poza punktem osobom ze znaczną niepełnosprawnością i trudnościami w komunikowaniu się.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-13 09:01:39
MILANELLO: To słuszna inicjatywa jest I bardzo dobrze
2019-02-13 12:56:45
krzysztof.mm: pic na wodę fotomontaż - to wiedzą wszyscy, którzy próbowali uzyskać konkretną pomoc w tej wyborczej szopce
2019-02-13 18:46:27
bronek91: krzysztof.mm: A jaką Ty próbowałeś uzyskać konkretną pomoc w tej wyborczej szopce? Skoro wiesz?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: