Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Prelekcja prof. Karola Daniela Kadłubca w Istebnej

20 marca 2019r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej odbyła się prelekcja prof. Karola Daniela Kadłubca.

Wczoraj (20.03.) w sali Ośrodka Kultury w Istebnej prof. Karol Daniel Kadłubiec przybliżył uczestnikom prelekcji postać pewnej gawędziarki z Bukowca Anny Chybidziurowej. Spotkanie było okazją do promocji najnowszej książki profesora pt. „Opowiado Anna Chybidziurowa” i śpiewnika „Śpiywo Anna Chybidziurowa”, które prezentują opowiadania Anny Chybidziurowej oraz repertuar pieśni utrwalony na płycie CD, nagrane przez samego prof. Kadłubca w latach w latach 1969-1978. Na spotkaniu była okazja do nabycia publikacji i otrzymania autografu profesora.

Gawędziarka urodziła się w 1898 r., a zmarła w 1980 r. Miała siedmioro rodzeństwa i od dziecka ciężko pracowała. Zwykła mawiać, że w życiu widziała jedynie niebo, ziemię i robotę. Nie opuszczała rodzinnej miejscowości. Najdalej wyjechała jedynie do Żyliny, Żywca, Ostrawy i Cieszyna. Mimo jednak, że całe życie spędziła w jednym miejscu, stworzyła ogromny repertuar, który w skali makro nie ma konkurencji. Jej cały świat mieścił się właściwie na maleńkiej przestrzeni, lecz jak zaznaczył profesor „te 200 metrów od Wocławka do Budzosza wypełnione były takim bogactwem, że się w głowie nie mieści”. Anna Chybidziurowa wodziła rej na wszystkich muzykach, a nikt nie potrafił opowiadać, śpiewać, bawić się tak jak ona. ”Jej sztuka opowiadania była czymś fascynującym, przyciągała do niej ludzi i dostarczała im niezwykłych przeżyć.” A trzeba przyznać, że słowa te można odnieść i do samego profesora Karola Kadłubca.

Na koniec wydarzenia Zbigniew Wałach zagrał na skrzypcach, zaś zebrani zaśpiewali kilka dawnych istebniańskich „pieśniczek”. Zaś najmłodszy obecny słuchacz - Janko Szkawran - wielka nadzieja istebniańskiego gawędziarstwa wygłosił opowieść „ło Ciarnoksiynźniku”. Po tym niezwykle miłym spotkaniu każdy mógł nabyć najnowsze publikacje profesora i otrzymać autograf autora.

Książki o niezwykłej gawędziarce z Bukowca można nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Koszt egzemplarza to 50 zł.

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: