Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Historia Dobrej Pani z Kończyc

W środę (20.03.2019) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyło się spotkanie z Czesławem Stuchlikiem, który opowiedział o hrabinie Gabrieli Von Thun Hohenstein.

Spotkanie odbyło się w ramach działania Dyskusyjnego Klubu Propozycji „Podgórze”, organizatorzy to Koło nr 2 „Mały Jaworowy” Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz OCKiR. Jak w każdą trzecią środę miesiąca wszyscy zainteresowani spotkali się, aby wysłuchać prelekcji zaproszonego gościa. Tym razem tematem była „Hrabina Gabriela Von Thun Hohenstein – Dobra Pani z Kończyc”, o której opowiedział Czesław Stuchlik.

Jak wskazywał sam temat spotkania, hrabina Gabriela przez wiele lat mieszkała w Kończycach Wielkich, gdzie dała się poznać jako osoba empatyczna i skłonna do poświęceń. Zawsze opowiadała się za niesieniem pomocy i pokojem – w chwili wybuchu II wojny światowej, potępiła Hitlera i negatywnie wypowiadała się o oddanej bez walki Austrii. Odmówiła wyjazdu do Wiednia. Przysięgła sobie, że nigdy nie odwiedzi Wiednia i tego dotrzymała. Kiedy na początku wojny do cieszyńskiego szpitala trafili ranni, pomimo zakazu kontaktowania się z nimi przekazywała im potrzebne towary. Pomagała wszystkim, którzy potrzebowali pomocy, wielu zatrudniła w swoim majątku – wyjaśniał Stuchlik.

Hrabina z Kończyc aktywnie angażowała się w życie regionu. Pomagała jak mogła. Założyła komitet zbierający fundusze na budowę pawilonu dziecięcego w lokalnym szpitala. Sama na ten cel przekazała połowę kosztów, potrzebnych do wykonania przedsięwzięcia. Pomagała również kobietom, więźniom, chorym i zwierzętom. Gabriela Von Thun Hohenstein zmarła 18 października 1957 roku w Cieszynie. Ciało zostało złożone w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Kończycach Wielkich. Żegnały ją tłumy żałobników.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-21 18:26:55
kamyk1133: tak było
2019-03-21 21:35:00
bronek91: Takie POSTACIE powinny być promowane a wiedza o ich życiu i działalności rozpowszechniana! Niestety, ostatnimi laty, z tego, co zauważyłem, dominował kierunek odwrotny a ideowi i mentalni następcy np. Józefa Kożdonia byli w natarciu.
2019-03-21 21:36:49
bronek91: Do odkurzenia, przynajmniej na regionalnej niwie, pozostaje jeszcze wiele postaci np. Zofia Kossak czy Gustaw Morcinek… Odnoszę wrażenie, iż przynajmniej jedna z przedstawionych osób została „politycznie” przechwycona, a pod adresem innej ostatnimi czasy pojawiły się zarzuty o rzekomy antysemityzm…
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: