Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pracowity weekend GOPR-owców

Miniony weekend (21-23.01) był pracowitym czasem dla Grupy Beskidzkiej GOPR. Ratownicy interweniowali w tym czasie 6 razy, pomagając łącznie 16 osobom.

atownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR w weekend mieli pełne ręce roboty – wszystko za sprawą warunków w górach, które z jednej strony zachęcały do wycieczek, a drugiej stanowiły śmiertelne zagrożenie. Główną przyczyną interwencji była utrata orientacji przez turystów oraz opadnięcie z sił.

Na sześć zdarzeń, dwa miały miejsce na Śląsku Cieszyńskim – dwie wyprawy na Babią Górę natrafiły na spore problemy - O godz. 18:50 (w sobotę – 22.01 – przyp. red.) ratownicy z Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku zostali poinformowani o wychłodzonych i wyczerpanych fizycznie 2 mężczyznach znajdujących się w szałasie na Hali Baraniej. Na pomoc wyruszyli ratownicy, którzy po dotarciu na miejsce i udzieleniu pierwszej pomocy przystąpili do ewakuacji poszkodowanych quadem na gąsienicach w kierunku Kamesznicy, gdzie pozostawili karetkę górską, a następnie do Szczyrku, gdzie osoby ratowane zorganizowały sobie dalszy transport. Działania zakończono o godz. 23:50 – informują ratownicy GOPR.

Ratownicy nie zakończyli jeszcze działań w trakcie pierwszej akcji ratunkowej, gdy w tym samym rejonie znów zgłoszono konieczność udzielenia pomocy - kolejne zgłoszenie z rejonu Baraniej Góry, tym razem o 6-osobowej grupie (w tym 3 dzieci: 9,13,14 lat) idącej z Wisły Czarne Fojtula (Doliną Białej Wisełki) w kierunku Przysłopia pod Baranią Górą, która korzystając z nawigacji Google, utknęła poza szlakiem w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych (opad śniegu, silny wiatr, ograniczona widoczność). Z uwagi na wyczerpanie zwłaszcza dzieci, nie byli w stanie poruszać się do celu (nocleg w schronisku). W kierunku poszkodowanych udał się zespół ratowników z CSR, ich dokładną lokalizację udało się ustalić po zainstalowaniu aplikacji Ratunek. Osoby zostały odnalezione o godz. 00:50, zabezpieczone termicznie i kolejno przetransportowane quadem na gąsienicach do miejsca, gdzie pozostawiono karetkę górską – relacjonują GOPR-owcy.

Pozostałe interwencje GOPR-owców to: odnalezienie turysty w rejonie Pilska, który stracił orientację; pomoc narciarzom skiturowym, który stracili orientację – również w rejonie Pilska; pomoc trzem turystom w rejonie Złotej Studni, którzy opadli z sił; pomoc dwóm turystom w rejonie Przełęczy Lodowej, którzy stracili orientację.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-24 22:43:26
lk-1981: W artykule są sprzeczne informację. "Na sześć zdarzeń, dwa miały miejsce na Śląsku Cieszyńskim – dwie wyprawy na Babią Górę natrafiły na spore problemy". Babia Góra nie leży na Śląsku Cieszyńskim. Proszę zmienić z "Babia Góra" na "Barania Góra". Informacja dla komentujących mój komentarz po wprowadzeniu przez ox zmian: "Proszę nie komentować, że jest dobrze napisane", bo na dzień 24 stycznia jest błąd. Jak redakcja poprawi, a mój komentarz zostanie, to zdaję sobie sprawę, że mój komentarz jest bez sensu, dlatego świetnie byłoby gdyby zniknął.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: