Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pracowite dni strażaków, wiatr dał się we znaki

Wiatr w regionie na szczęście już się uspokoił, ale szalejąca od niedzieli (09.02.2020) wichura i tak spowodowała spore spustoszenie na Śląsku Cieszyńskim. Do dzisiejszego poranka (stan na 11.02.2020 8:00) strażacy interweniowali łącznie ponad 150 razy, usuwając skutki wiatru. Noc z poniedziałku na wtorek, była jednak znacznie spokojniejsza, niż poprzednia.

Dla powiatu cieszyńskiego najgorsza była noc z niedzieli na poniedziałek (9/10.02.2020), wtedy w kilkanaście godzin, strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy. Poniedziałek również obfitował w interwencje, go godziny 15:00 strażacy odnotowali łącznie około 140 zdarzeń, związanych z porywistym żywiołem. We wtorek rano ta liczba wzrosła do 150, można więc zaobserwować tendencję spadkową.

Strażacy najczęściej wyjeżdżali do zdarzeń w gminach: Goleszów, Cieszyn, Skoczów i Ustroń, jednak zgłoszenia nadpływały z całego powiatu - Znaczna większość interwencji dotyczyła usuwania powalonych drzew na jezdnię, na chodniki, opartych o domy, ogrodzenia, jak również połamanych słupów energetycznych bądź TP. W zdarzeniach związanych z usuwaniem skutków wichur brało udział ponad 140 zastępów Państwowej Straży Porażanej i Ochotniczej Straży Pożarnej, co daje nam ponad 700 strażaków - ratowników zaangażowanych w akcje – wyjaśnia st. kpt. Michał Pokrzywa, oficer prasowy cieszyńskiej PSP.

W zdarzeniach związanych z wiatrem na szczęście obyło się bez ofiar, jednak straty są spore. Wiatr pozrywał dachy (m.in. na jednym z budynków kompleksu Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie) i zniszczył samochody. Do najpoważniejszych zdarzeń należały interwencje:

  • Górki Wielkie - wiatr zerwał blachę z domu jednorodzinnego,
  • Ustroń ul. Wiosenna - złamany drewniany słup z przewodami napięciowymi, gdzie to słup oparł się o budynek gospodarczy,
  • Leszna Górna, ul. Spacerowa - blaszany garaż został porwany przez wiatr i leżał bezpośrednio na drodze
  • Pogwizdów, ul. Szkolna - wiatr zerwał blachę z budynku,
  • Cieszyn, ul. Ignacego Paderewskiego - zerwany dach na obiekcie sportowym. Wiatr uszkodził pokrycie dachu wraz z kominami wentylacyjnymi. Kominy stanowiły zagrożenie stoczenia się z dachu.
  • Cieszyn, ul. Ignacego Kraszewskiego - na samochód osobowy spadło drzewo, na szczęście nikogo nie było w środku
  • Cieszyn, ul. Henryka Sienkiewicza - nadłamana wieżyczka z iglicą na szczycie  budynku, pod wpływem wiatru została przechylona,
  • Bażanowice, ul. Długa - wiatr naruszył konstrukcję dachu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: