Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Praca w czasie wakacji - na co uważać, by nie paść ofiarą oszustów

Wakacyjna, tymczasowa, praca na parę miesięcy może przerodzić się w coś poważniejszego, a nawet stać się naszą stałą formą zatrudnienia. Bynajmniej nie oznacza jednak pracy na ''czarno''. Przed podjęciem takiego, tymczasowego zlecenia warto więc zwrócić uwagę na parę istotnych elementów.

Praca na okres próbny bez wynagrodzenia, brak jakiejkolwiek umowy, czy podejmowanie zatrudnienia w niepewnych i niesprawdzonych instytucjach – na te kwestie warto zwrócić uwagę podejmując jakąkolwiek pracę, nawet tzw. tymczasową. Choć wakacje już w pełni, a największe zainteresowanie tymczasowym zatrudnieniem można odnotować w maju i czerwcu to niektóre osoby dopiero teraz decydują się na podjęcie jakiejkolwiek pracy, by sobie dorobić. Szukając na szybko pracy można jednak łatwo stać się ofiarą oszustów. W dobie Internetu, przeglądając różnego rodzaju strony, znajdujemy różne oferty. Mała, nieznana firma, której nie można odszukać w Internecie, czy oferta budząca z góry pewne wątpliwości może być pierwszym sygnałem, iż warto zachować szczególną ostrożność. Wtedy trzeba sprawdzić wiarygodność takiej firmy. Poprzez chociażby wyszukanie jej KRS bądź, wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, a w przypadku kiedy jest to Agencja Pracy Tymczasowej w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Bezpiecznie jest również wchodzić na strony konkretnych instytucji, organizacji, czy Agencji Pracy Tymczasowej. Form zatrudnienia jest wiele, poprzez umowy zlecenia, o dzieło, umowy o pracę, jak również umowy agencyjne. Jeżeli chodzi o przyszłych pracowników to przede wszystkim powinni zwrócić uwagę przy wyborze pracy na to, czego oczekują. Ważna jest oczywiście kwestia wynagrodzenia oraz umowy – mówi Kinga Dorighi z Biura Doradztwa i Organizacji w Cieszynie.

Agencje Pracy Tymczasowej rządzą się trochę innymi prawami. Pracownik jest zatrudniony przez daną Agencję Pracy Tymczasowej, umowa jest z tą agencją. Natomiast pracę wykonuje się na rzecz tzw. pracodawcy/użytkownika. Pracownik jest jakby oddelegowany przez agencję do pracy – przyznaje Kinga Dorighi. Różnica pomiędzy umową o pracę, a umową o pracę tymczasową  jest związana głównie z urlopem. U pracodawcy/ użytkownika taki urlop należy się po 30 dniach pracy. Umowę z Agencją Pracy Tymczasowej można również podpisywać nawet co tydzień, co dwa tygodnie, co miesiąc, ważne żeby w ciągu 18 miesięcy była z jednym pracodawcą/użytkownikiem. Oznacza to, że oddelegowuję pracownika do danego pracodawcy i on może z nim przez tyle miesięcy współpracować – podkreśla Kinga Dorighi. Oczywiście pracownikowi tymczasowemu przysługują prawa należne każdemu pracownikowi. Wszystkie kwestie zatrudnienia reguluje kodeks pracy i ustawa o pracy tymczasowej.

Okres wakacyjny sprzyja pracy tymczasowej. Bardzo często stali pracownicy idą na urlop i wtedy poszukuje się osoby na zastępstwo. Jednak jak przyznaje Pani Kinga, często poszukiwane są jednak osoby z jakimś doświadczeniem. Ponieważ mają zastępować ludzi, którzy pracują na danym stanowisku już dłużej. Tak więc doświadczenie jest tutaj ważne pomimo, że jest to tzw. praca tymczasowa.

Poszukując pracy przez Agencję Pracy Tymczasowej trzeba wypełnić odpowiedni formularz zgodny z przepisami, kwestionariusz osobowy lub po prostu złożyć CV. My kontaktujemy się w momencie, kiedy mamy ofertę pracy. To zatrudnienie nie musi odbywać się poprzez Agencję Pracy Tymczasowej, może to być również usługa pośrednictwa pracy. Wtedy My dla danej firmy pośredniczymy w zatrudnieniu osób. Z racji tego, że mamy bazę danych, osoby się do nas zgłaszają, wówczas tylko przedstawiamy danej firmie, że takie osoby zainteresowane pracą są – podkreśla Kinga Dorighi, po czym dodaje. Jeżeli chodzi o umowę agencyjną to akurat na dzień dzisiejszy mamy 4 takich pracodawców/użytkowników, którzy zatrudniają u nas pracowników, na okres wakacyjny. Co oczywiście nie oznacza, że ta umowa nie zostanie  przedłużona.

Praca tymczasowa to jednak nie tylko praca, która cieszy się zainteresowaniem w czasie wakacji i co ważne, nie tylko praca atrakcyjna dla ludzi młodych. Najwięcej studentów, uczniów szuka takiej pracy z końcem maja, początkiem czerwca. Jednak w przeciągu całego roku bardzo dużo jest również emerytów, czy rencistów, którzy poszukują takiej dodatkowej pracy.

Najbardziej rozchwytywanym obecnie zawodem jest tzw. pracownik produkcyjny. Mamy wiele ofert z obsługi maszyn, czy chociażby wózka widłowego – mówi Kinga Dorighi.

Praca tymczasowa to również praca poza granicami kraju. Wtedy szczególnie warto dokładnie przyjrzeć się takiej ofercie. Trzeba być czujnym zwłaszcza, kiedy przyszły pracodawca zwleka z podpisaniem umowy, nie jest ustalony wymiar czasu pracy, czy wynagrodzenia, jak również zakwaterowania.

 

MSZ
 

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: