Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pozwiedzaj Kaplicówkę nie wychodząc z domu

Skoczowska Kaplicówka to szczególne miejsce dla naszego regionu. To tutaj z wiernymi spotkał się papież Jan Paweł II, a wcześniej piękną panoramę podziwiał cesarz Franciszek Józef. Teraz widoki ze wzgórza można obejrzeć u nas, a także "przespacerować" się po okolicy, czy wejść do środka świątyni z najodleglejszej części naszego globu, nie wstając od komputera.

Panoramy Ox.pl to nasz nowy serwis, dzięki któreemu będziecie mogli obejrzeć i pozwiedzać wyjątkowe miejsca śląska cieszyńskiego wirtualnie. Często na codzień niektóre z nich bywają trudno dostępne lub zamknięte. Pierwszym z nich jest właśnie skoczowska Kaplicówka, a o dodawaniu nowych wirtualnyh spacerów będziemy Was sukcesywnie informować.

KAPLICÓWKA - PANORAMY.OX.PL

Po kliknięciu w link będziecie mogli nie tylko pooglądać widoki ze wzgórza, ale także pozwiedzać wnętrze zabytkowej kapliczki św. Jana Sarkandra, której początki sięgają XIX wieku.

Warto także przypomnieć, że na Kaplicówce w latach 1934-1968 funkcjonowała... skocznia narciarska. Rozgrywano nawet na niej regularnie lokalne zawody.

Redakcja Ox.pl

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

28
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-25 15:26:34
krzysztof.mm: dobre zdjęcie, jak profetyczny symbol molocha chylącego się do upadku
2019-08-25 16:06:25
knefel: ja-siokrzysio ciociumatyldziu+ 500 innych twoich nicków, wiesz kiedy był JP ll pod tym krzyżem? Po pamiętnym spotkaniu z Ewangelikami w Cieszynie. Ten krzyż się nie chyli lecz z tej okazji powstaje i będzie trwał na wieki lecz twoja główka tego nie ogarnia.
2019-08-25 18:50:06
MILANELLO: Ja sobie nie życzę"krzysztofmm" obrazania moich uczuć religijnych!!! Robisz to notorycznie Są specjalne takie dla Ciebie portale to tam się udzielaj Ja dobrze pamiętam mszę z udziałem JP na kaplicowce i to było piękne
2019-08-25 20:19:15
jasper: milanello, piszesz, ze krzysztof.mm razi Twoje uczucia religijne. A gdzie bylas/byles do tej pory , gdy KK caly czas swoim Profanum ( ukrywaniem i chowaniem pod dywan swoich ksiezy pedofilii, bogactwem, obluda, zaklamaniem, rozpusta, rozpasaniem) jako katolika powinien obrazac uczucia religijne ?
2019-08-25 21:23:18
MILANELLO: Jasper ja potrafię odróżnić księdza(czyli człowiek) który robi krzywdę i jest zły A Kościół i wiara to nie dobry czy zły ksiądz proste
2019-08-25 22:02:38
donekT: jasper-Q, Zajrzyj do swojego GURU Habermasa, TEORIA KRYTYCZNA Wam nie pomoże, tak samo, jak próba STYGMATYZACJI. W przeciwieństwie do niektórych systemów wyznaniowym, w Chrześcijaństwie ludzie nie jednoczą się dla "farorza" i tego nie traktują przez pryzmat "GURU", tylko przez wzgląd na WIARĘ. Rozumiem, iż FREUDYSTOM trudno to pojąć. Tymczasem wcale nie chodzi o to, co Ty jasper-Q wypisujesz (wystarczy przyjrzeć się twierdzeniom Daniela Cohn-Bendit, czy Michel'a Foucault'a). Per analogiam po górnictwie przyjdzie kolej na przemysł mięsny, a po ewentualnej zmianie definicji rodziny przyjdzie czas na depenalizację KAZIRODZTWA lub innych zboczeń, argumenty są niemal te same. Natomiast Hartman już dawno się wychylił.
2019-08-25 22:17:10
jasper: Milanello - po pierwsze -w Biblii czytamy - „8 Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył“. Proste :) - [x] Po drugie - tam gdzie sa dogmaty nie ma religii. Z tego powodu na swiecie jest bardzo malo ludzi religijnych. Ludzie mysla, ze religijnosc polega na odprawianiu rytualow, modleniu sie do kapliczek, figurek czy krzyza na Kaplicowce. Religia to pelna milosci postawa wobec swiata, to proby rozumienia ludzi, chec zaprowadzanie harmonii w sobie i otoczeniu itd. KK to instytucja a ksieza to pracownicy tej instytucji za pieniadze wszystkich podatnikow - wierzacych i niewierzacych. Gdy pracownik jest przestepca (zlodziejem, pedofilem, pijakiem). to oczekujemy, ze instytucja ktorej placa wszyscy obywatele, usunie takich „ pracownikow“ ze swoich szeregow i beda podlegac karze (wiezienie, odwyk) jak kazdy obywatel. A tak nie jest, bo szefowie tej instytucji czyli biskupi maja to gdzies. Dlatego to wierni powinni o tym glosno mowic i zlych „szefow“ zmusic do dymisji z instytucji czyli Kosciola. Uf, mam nadzieje milanello, ze udalo mi sie to w prosty sposob wytlumaczyc.
2019-08-25 22:17:17
donekT: krzysztof-Q, Ów Moloch DOMAGAJĄCY SIĘ OFIAR Z DZIECI, PRZEDSTAWIANY W POSTACI (SIC!) BYKA, zdaje się, iż zwłaszcza w ciągu ostatnich dekad się odtworzył, niczym Feniks z popiołów. Tak się krzysztof-Q składa, iż w pobliżu tego elementu pewien Człowiek wieścił NADEJŚCIE CYWILIZACJI ŚMIERCI. Tak się składa, iż Fenicjanie uchodzą za odpowiednik współczesnych SPEKULANTÓW, a MOLOCH wraz z wiązanym z nim kultem, z wykorzystaniem OFIAR Z DZIECI i jego wizerunek, jak najbardziej wpisuje się w symbol współcześnie wdrażanej CYWILIZACJI ŚMIERCI, z NEOMARKSIZMEM jako podstawką ideologiczną. Co krzysztof-Q, chciałbyś składać nieograniczoną ofiarę Molochowi? Z niewinnych dzieci? Za co ostatnio pochwaliłeś "panią" Agnieszkę Lamek-Kochanowską?
2019-08-25 22:20:47
donekT: DLA PRZYPOMNIENIA, Kultura a w SZCZEGÓLNOŚCI sic! sic! sic! sic! KULTURA KATOLICKA sic! sic! sic! sic! z jej KULTEM RACJONALNOŚCI I WYKSZTAŁCENIA, ETOSOWYM WYCHOWANIEM i RELIGIJNĄ MORALNOŚCIĄ SEKSUALNĄ jest zdaniem NEOMARKSISTÓW, instrumentem zniewolenia człowieka, tłumiącym jego naturalną wolność, tłumiącym PRZEDE WSZYSTKIM POPĘD SEKSUALNY, prowadzącym do psychopatologii i faszyzacji psychiki, dehumanizacji życia i w końcu do HOLOKAUSTU.
2019-08-25 22:27:11
donekT: DLA PRZYPOMNIENIA, ZDANIEM NEOMARKSISTÓW, KULTURA, TO ZBRODNICZA, UPRZEMYSŁOWIONA RACJONALNOŚĆ. Dlatego na bazie TEORII KRYTYCZNEJ, na wszelki możliwy sposób dążą do dekonstrukcji zastanej rzeczywistości. Osoby postępujące mniej lub bardziej świadomie na bazie tego, co przedstawiłem, (TEORII KRYTYCZNEJ) są spotykane na terenie regionu, udzielają się publicznie, SPOŁECZNIE, a nawet posiadają własne struktury, także o politycznym charakterze. POSTĘP, jaki oni proponują, ma swą treść, która może, a nawet jest w kolizji, z treścią postępu W powszechnym rozumieniu. To natomiast, jak ów "POSTĘP" rozumieją NEOMARKSIŚCI, zawłaszczają pojęcie i w jakim znaczeniu sprzedają społeczeństwu, jest tematem innego zagadnienia: ZWROTU LINGWISTYCZNEGO. ISTOTA POSTĘPU nie leży więc w pozytywnym działaniu, ale w ujawnianiu wadliwości i nieustannej destabilizacji i destrukcji status quo. POSTĘPOWA NIE JEST KONSTRUKCJA, ALE KRYTYCZNA DESTRUKCJA. Stąd niektórym wydaje się takie pożyteczne prowokować, nagłaśniać i wytykać kwestie deprecjonujące funkcjonujący system, zwłaszcza w sferze moralności.
2019-08-25 22:32:08
skuter66: krzysztof.mm i jasper to takie dwie małe mendy, które w kółko powtarzają tę samą płytę, bo na każdy inny temat nie mają nic do powiedzenia, widocznie dostali tylko tyle rozumu.
2019-08-25 22:43:10
krzysztof.mm: milanelo - mógłbyś ze sowimi uczuciami pogadać i doprecyzować, co je konkretnie obraziło?... chętnie się dowiem - bo ja tylko napisałem, że ten moloch jakim jest kościół katolicki chyli się ku u p a d k o w i - no przecież jeśli tak, to chyba jego pasterze i barany temu są winne a nie ja, ich/wasza słaba wiara, grzeszne życie, hipokryzja, pycha, obłuda - czyż nie tak? - a jeśli według ciebie nie upada, to jaki problem?... poczekam na wyjaśnienia, z Panem Bogiem
2019-08-25 22:47:42
krzysztof.mm: [nawiasem mówiąc milanelo uważam, że wierzących uczucia religijne powinny być nie tylko obrażone , ale solidnie w k ^ u r w i o n e wypowiedziami i zachowaniem polskich biskupów, będziesz potrzebował wymienię z nazwiska, działalnością Rydzyka, plagą pedofilii wśród kleru katolickiego itede - kapujesz coś z tego czy dalej tłumaczyć?...]
2019-08-25 22:52:02
donekT: jasper-Q UBRAŁ SIĘ SZATAN W ORNAT I OGONEM NA MSZĘ DZWONI, postanowiłeś zastąpić KIESZONKOWEGO TEOLOGA posługującego się pseudonimem Mach??? Zrezygnował, przeszedł na emeryturę, czy jest na wczasach? Może jasper-Q jeszcze na wykreowany przez Jerzego Zawieyskiego KIK się powołasz? Kim był Zawieyski i jakie kryterium stosował przy naborze do KIK, na który niektórzy tak lubują się powoływać, wystarczy sprawdzić. Tymczasem jasper-Q CZEMU MIAŁO SŁUŻYĆ PRAWO, NA KTÓRE SIĘ POWOŁUJESZ, JAKĄ SPEŁNIAŁO FUNKCJĘ I PRZEZ KOGO ZOSTAŁO OSTATECZNIE WYPEŁNIONE. Czy ten Ktoś, kto wypełnił PRAWO, nie był czasem SAMYM BOGIEM, we wszystkim podobnym człowiekowi z wyjątkiem grzechu??? Kto zatem Go ukształtował i CZYIM BYŁ OBRAZEM JAK NIE BOGA NA ZIEMI??? No śmiało jasper-Q wykaż się wiedzą lub jak zwykle jej brakiem. jasper-Q skąd się wziął DEKALOG, z czego, z jakiej ilości przykazań wynika??? jasper-Q a co z DOGMATAMI NEOMARKSIZMU, sam ostatnio udowodniłeś, iż Ty jasper-Q nie jesteś wolny od dogmatycznego myślenia. jasper-Q a czemu oddają cześć NEOMARKSIŚCI i FREUDYŚCI, może "popedowi" w DARKROOMach? jasper-Q nikt nie modli się do kapliczki, krzyża, czy innego przedmiotu, taki sposób myślenia jedynie dowodzi Twojego jasper-Q braku znajomości sprawy. jasper-Q każda z religii ma swój system definicji pojęć podstawowych, to co Ty jasper-Q uczyniłeś TO RAŻĄCE NADUŻYCIE. jasper-Q a kto do pewnej instytucji promuje pewne osoby? Postać Rudi Dutschke i jego postawa są Ci jasper-Q znane? Czym miały być „długie marsze poprzez instytucje” władzy, które polegać miały na uczestnictwie działaczy studenckich ruchów lewicowych w aparacie władzy. Jako „integralna część maszynerii” administracyjnej, mogliby oni dokonywać radykalnych przemian w społeczeństwie. Zdaje się, iż konsekwencja upadku rewolty roku 1968.
2019-08-25 23:05:14
donekT: krzystof-Q, SKORO PRZEDSTAWIASZ SIĘ JAKO OSOBA SPOZA DANEGO ZWIĄZKU WYZNANIOWEGO, Zatem dlaczego Ty krzysztof-Q próbujesz ingerować w kwestie wewnętrzne obcej sobie instytucji? Czy to krzysztof-Q nie jest czasem NIEUZASADNIONA, BEZPODSTAWNA PRÓBA INGERENCJI, kolejny przykład przejawiających się z Twojej krzysztof-Q strony TOTALITARNYCH skłonności, przez co członkowie danego związku wyznaniowego i nie tylko, mogą się poczuć słusznie OBRAŻENI i DYSKRYMINOWANI? Dodatkowo Ty krzysztof-Q próbujesz obrażać. krzysztof-Q przyznaj się, co Ty sobą krzysztof-Q reprezentujesz?
2019-08-25 23:10:19
donekT: krzysztof-Q, dlaczego pewne przestępstwo ograniczasz do konkretnej grupy ludzi, statystyki wskazują, iż w jeszcze większym stopniu (nie usprawiedliwiam) dotyczą również innych grup zawodowych. Czyżbyś tego Ty krzysztof-Q nie dostrzegał? Dlaczego?
2019-08-26 06:48:41
jasper: Ilu polskich biskupow siedzi w wiezieniu za chowanie swoich ksiezy pedofilii po innych parafiach, gdzie mogli/moga niszczyc zycie nastepnych dzieci. Ta plyta, jak pisze skutet66 bedzie tak dlugo grala, jak dlugo zaden biskup nie poniesie odpowiedzialnosci ! Zrozumiales skuter66, obronco chlopow w koloratkach. Jezeli ja dla ciebie skuter66 jestem menda ( bo pisze o przestepcach w KK) , to kim dla ciebie sa ksieza pedofile i biskupi chowajacy ich proceder pod dywan ?
2019-08-26 07:42:47
donekT: jasper-Q, Nullum crimen nulla poena sine lege. Dorobek myśli oświecenia warto znać. Jak widać, pewna płyta się najwyraźniej zacięła. PS jasper-Q przeproś za pomówienia, po czym idź i nie grzesz już więcej.
2019-08-26 09:28:45
jasper: Tymczasem czytamy ( to dzieje sie w XXI wieku) https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/blaszki-anonimowy-donos-na-dyrektorke-szkoly-ktora-wspiera-syna-geja,963986.html. [ ] „ Nie wstydzi sie tego, ze ma syna geja”… , do tego slowa pewnej pani (zapewne gorliwej chrzescijanki) - „ta pani musi wybrac - albo strusia geja albo prace w szkole“. Te zdania sa tak makabryczne, ze az brakuje slow !! Na razie donos, nastepnie bedzie gnebienie, a potem mordowanie – jako zywo, ta historia przypomina lata 30-te, gdy rodzil sie faszyzm. Wtedy przesladowani byli Zydzi i Romowie. Jak sie skonczylo pamietaja ludzie starsi, mlodziezy tego sie nie wpaja, ale maja religie w szkolach. Ot katolicka Polska.
2019-08-26 13:41:55
krzysztof.mm: że ten złomiasty krzyż jest po prostu b r z y d k i... - no cóż, można powiedzieć wygląd to kwestia gustu - ale bez wątpienia wszystkie te stawiane gdzie się da k r z y ż e są owocem i symbolem najzwyklejszej p y c h y, świadectwem zaprzedania Ewangelii d i a b ł u - a niech sobie stoją, pomniki L e n i n a też wydawało się, że będą na wieczność
2019-08-26 15:05:33
MILANELLO: Ludziska powiem wam że JAD aż kipi z WAS i pytam po co!?
2019-08-26 15:23:19
donekT: jasper-Q, poczytaj sobie jeszcze raz // https://wiadomosci.ox.pl/msze-i-nabozenstwa-online,59275 // Zwłaszcza zwróć uwagę na słowa WILHELMA REICHA z książki pt. „Seksualna walka młodzieży”/” Der Sexuelle Kampf der Jugend”/”The Sexual Struggle of Youth”, [CYTAT] O ile opisane przypadku homoseksualizmu uwarunkowanego biologicznie są rzadkie, znacznie częściej zdarzają się osoby homoseksualne, które w sensie biologicznym są normalne, (typowe), tzn. mają jednoznacznie ukształtowaną płeć biologiczną. W TAKICH PRZYPADKACH MOŻNA PRZY DOKŁADNYM BADANIU STWIERDZIĆ, ŻE NIE ZAWSZE BYŁY ONE HOMOSEKSUALNE, ALE ICH HOMOSEKSUALNOŚĆ POWSTAŁA W WYNIKU SPECJALNEGO ROZWOJU ICH POPĘDU SEKSUALNEGO. (…) Te odmiany homoseksualizmu nie są wynikiem zaburzonego rozwoju biologicznego, ALE ZABURZONEGO ROZWOJU SEKSUALNEGO WE WCZESNYM DZIECIŃSTWIE, polegającego na tym, że przeżyły one głębokie rozczarowanie wobec przeciwnej płci. Tak więc, przykładowo, męskie dzieci stają się homoseksualne, jeśli przeżyją rozczarowanie miłosne wobec zbyt oschłej, władczej matki. Podobnie dziewczynki stają się homoseksualne, jeśli przeżyją głębokie rozczarowanie wobec ojca. Takie dzieci łatwo odwracają się od przeciwnej płci i skłaniają ku własnej. Te wczesne bolesne rozczarowania są z reguły wypierane ze świadomości, doświadczeni nimi dorośli nie pamiętają o nich i mogą je sobie przypomnieć, jeśli powrócą do nich w wyniku specjalnej, duchowej terapii, jaką jest psychoanaliza. [KONIEC CYTATU]
2019-08-26 15:27:16
donekT: jasper-Q w odniesieniu do prezentowanego tekstu Wilhelma Reicha, jaki wniosek względem pewnej cechy? PS jasper-Q, jaka jest różnica pomiędzy zbrodniczą ideologią nazizmu i zbrodniczym faszyzmem? Jaki był stosunek wymienionych do marksizmu??? No śmiało jasper-Q, wykaż się wiedzą lub jak zwykle brakiem tej wiedzy, z czego już słyniesz.
2019-08-26 15:33:54
donekT: krzysztof-Q, De gustibus non est disputandum, brzydota jest sprawą ESTETYKI, a nie moralności "wszej" i owej, od której ostatnio próbowałeś uchodzić za "eksperta". Jak już dawno zostało napisane, to Znak, któremu sprzeciwiać się będą. I tak trzymać, jak widać, spełnia swoją funkcję. Tymczasem taka Wieża Eiffla już Tobie krzysztof-Q nie przeszkadza? Swego czasu miała swych krytyków a ile na siebie piorunów ściąga...
2019-08-26 21:56:43
jasper: Dla Kosciola walka z LGBT jest sprawa przetrwania. Jesli homoseksualisci zostana zaakceptowani przez spoleczenstwo, calkowicie zniknie sprawa powolan. Mlodzi geje ze wsi i malych miast nie beda juz szukali schronienia w seminariach i nowicjatach zakonnych . Beda mogli normalnie zyc , wiec nie beda mieli powodu, zeby szukac schronienia pod kuratela KK . Kosciol przestanie byc klubem gejowskim ukrytym za martyrologia krzyza. Ludzie oddani Chrystusowi beda zmuszeni wziac odpowiedzialnosc za swoj wiare.
2019-08-26 22:31:41
donekT: jasper-Q, A jaka jest różnica między akceptacją i tolerancją i czy aby na pewno pewnym środowiskom chodzi o tolerancję, która funkcjonuje, może jednak domagają się akceptacji? jasper-Q dobrze wiemy, iż pewne środowiska zmierzają do eliminacji określonego związku wyznaniowego, jako nie pierwsze i nie ostatnie. jasper-Q doskonale wiemy, skąd wyznawane przez Ciebie jasper-Q założenia (często bezpodstawne) o charakterze dogmatów czerpią źródło. Dla przypomnienia, Kultura a w SZCZEGÓLNOŚCI sic! sic! sic! sic! KULTURA KATOLICKA sic! sic! sic! sic! z jej KULTEM RACJONALNOŚCI I WYKSZTAŁCENIA, ETOSOWYM WYCHOWANIEM i RELIGIJNĄ MORALNOŚCIĄ SEKSUALNĄ jest zdaniem NEOMARKSISTÓW, instrumentem zniewolenia człowieka, tłumiącym jego naturalną wolność, tłumiącym PRZEDE WSZYSTKIM POPĘD SEKSUALNY, prowadzącym do psychopatologii i faszyzacji psychiki, dehumanizacji życia i w końcu do HOLOKAUSTU. → ZAINTERESOWANYCH ODSYŁAM → TEORIA KRYTYCZNA opisałem // https://wiadomosci.ox.pl/msze-i-nabozenstwa-online,58981 //. Główny szkopuł tkwi w kwestii sprowadzenia pewnego związku wyznaniowego do podległości, manipulacji w depozycie wiary i anihilacji ETOSU. Zapomniałeś o czymś jasper-Q ROMA AETERNA!
2019-08-27 06:54:52
jasper: Homofobie mozna wyleczyc. Ona niszczy rodzine, tam gdzie pojawia sie nienawisc, brak akceptacji innej orientacji wlasnego dziecka. Podziwiam tych rodzicow, ktorzy nie poddaja sie fali hejtu na ich dzieci. Rozumiem ich bol, ze ich dziecko jest tak bardzo „upadlane“ , gnebione przez spoleczenstwo, rzad i Kosciol. Nie potrafie zrozumiec, ze dzieje sie to w kraju katolickim, tym bardziej, ze duza czesc gejow mozna spotkac w samym KK.
2019-08-27 14:58:53
donekT: CHRYSTIANOFOBIE można uleczyć. Jakoś dziwnym sposobem raczej się nie wspomina o homofobii w ZSRR, która podobnie jak w Niemczech w okresie przed II światową, pojawiła się przed nasileniem totalitaryzmu i po okresie wcześniejszej akceptacji homoseksualizmu. W szczególności jest to widoczne na przykładzie ZSRR, o czym dziwnym sposobem powszechnie się nie mówi i fakt ten wydaje się powszechnie nieznany. jasper-Q nie odniosłeś się do prezentowanego tekstu Wilhelma Reicha, jaki wniosek względem pewnej cechy? Nie odniosłeś się jasper-Q, jaka jest różnica pomiędzy zbrodniczą ideologią nazizmu i zbrodniczym faszyzmem? Jaki był stosunek wymienionych do marksizmu??? Co więcej, z czego wynika zdaniem przytoczonego tekstu Reicha pewna cecha, czyż nie jest nabyta i zależna od postawy rodziców, zdaniem Reicha? W końcu, dlaczego Twoim jasper-Q zdaniem nie mówi się o kwestii homoseksualizmu w odniesieniu do historii ZSRR? Dziwnym sposobem jakoś nie porusza się kwestii zależności władzy i seksualności w odniesieniu do myśli Michel Foucault, co ciekawy autora wielu założeń (pomijam prawdziwość), na których bazie pewne ideologie próbują funkcjonować. Co do orientacji seksualnej każdego, to sprawa indywidualna, intymna i mnie nie interesuje. Dziwnym sposobem niektórzy próbują upubliczniać sferę intymną, czy Twoim jasper-Q zdaniem to przykład totalitaryzacji życia społecznego?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: