Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Poznali rośliny i przygotowali własny zielnik

We wtorek (18.08) w siedzibie fundacji „MamGrono” odbyły się kolejne z cyklu warsztatów ekologiczno-artystycznych, przeprowadzanych w ramach współpracy z Miastem Cieszyn. Podczas wtorkowego spotkania dzieci poznały niektóre rośliny i przygotowały własne zielniki. 

Warsztaty początkowo miały odbyć się na świeżym powietrzu. Niestety, pogoda pokrzyżowała plany. Na szczęście część ziół została już wcześniej przygotowana i dzieci mogły poznać rośliny nie tylko na ilustracjach w książkach. – Planowaliśmy również, że z dziećmi udamy się na cieszyńską Cieślarówkę, niestety, kilka dni wcześniej tamtejsza łąka została wykoszona, pozostało więc poradzić sobie inaczej – wyjaśniała Zuzanna Chabowska, która przeprowadziła warsztaty.

Podczas zajęć dzieci nie tylko poznały rośliny, ale również dowiedziały się nieco więcej o zielnikach, ich historii oraz o ty, w jakim celu są one tworzone. – Jeżeli zbierzemy teraz rośliny, które rosną na przykład nad Wisłą, za kilkaset lat ktoś będzie miał szansę sprawdzić, jakie zmiany zaszły w naszym środowisku naturalnym. Roślinność się zmienia, niektóre gatunki znikają, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Same rośliny również ewoluują – wyjaśniała Chabowska, pokazując swoje zielniki, przygotowane kilka lat wcześniej.

Dzieci nauczyły się rozpoznawać niektóre gatunki roślin, które można spotkać na łąkach Śląska Cieszyńskiego. Dowiedziały się również, w jaki sposób je zbierać i jak najlepiej zasuszyć, tak aby zielniki przetrwały wiele lat i z czasem stawały się doskonałymi pamiątkami. Co ważne, zielnik może się przydać nie tylko ich twórcy, ale również, po wielu latach, osobom zajmującym się badaniami roślinności na danym terenie.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: