Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powitanie wiosny na szlaku

Pierwszy dzień wiosny (21 marca), który jest też Międzynarodowym Dniem Lasu uczniowie Gimnazjum nr 3 w Cieszynie spędzili na świeżym powietrzu, a jakże, w lesie na wycieczce edukacyjnej po ścieżce przyrodniczej w Kończycach Wielkich.

Uczniów na lekcję przyrody w terenie postanowiła zabrać ich wychowawczyni Aleksandra Juroszek. A prowadził ich specjalista od przyrody, Instruktor Ochrony Przyrody i Krajoznawstwa PTTK Jan Machała. Pogoda była wybitnie sprzyjająca, a dwugodzinna wędrówka po edukacyjnej ścieżce przyrodniczej w wiosennym słońcu dostarczyła młodzieży tyleż przyjemności, ile rzetelnej wiedzy przyrodniczej. Co innego bowiem uczyć się botaniki, wkuwając informacje z podręcznika, a co innego móc oglądać omawiane roślinki w ich naturalnym środowisku.

Kończycka ścieżka „Szlakiem Pomników Przyrody”, którą uczniowie zwiedzili, liczy 4 km, na których z walorami przyrodniczymi zapoznać się można dzięki ośmiu tablicom. Tym razem jednak wiedzę z tablic uzupełniały informacje przyrodnika. A poza samą ścieżką uczniowie zwiedzili też takie krajoznawczo ciekawe obiekty, jak pałac Larischów, drewniany kościół pw Michała Archanioła oraz kaplicę Opatrzności Bożej. - Największą jednak atrakcją, która wzbudziła podziw młodzieży były legendarne dęby „Mieszko i Przemko” uznane za pomniki przyrody i będące jednymi z najpotężniejszych i najstarszych na całym Śląsku – relacjonuje prowadzący wycieczkę Machała, który w owianym legendami miejscu przybliżył ich historię.

A na koniec uczniowie mieli okazję sprawdzić nabytą podczas edukacyjnej wycieczki wiedzę. Już w murach szkoły w Kończycach Wielkich trzyosobowe zespoły z obu szkól wzięły udział w rywalizacji w konkursie wiedzy przyrodniczo – krajoznawczej. Poziom był bardzo wyrównany. Nieznacznie lepsi okazali się uczniowie z SP w Kończycach. Uczestnicy konkursu z rąk prowadzącego otrzymali materiały promocyjne Euregionu Olza oraz Nadleśnictwa Ustroń, które pozwolą im poszerzać swą wiedzę przyrodniczą. A nauczyciele, którym chce się z inicjatywami takimi, jak nauka w terenie wychodzić poza ramy minimum programowego i szkolne mury zostali uhonorowani dyplomami Zarządu Oddziału PTTK.

Uczniowie, którzy wystartowali w konkursie to z Kończyc Wielkich Marysia Kopela, Kacper Czendlik, Leon Jojko (Opiekunem drużyny były Dyrektor Dorota Stoły), a z Gimnazjum nr 3 w Cieszynie Grzegorz Franek, Zuzanna Wigłasz i Marlena Gach.

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-03-22 22:43:02
snupi124: Tak się zastanawiam co ma na celu przechwalanie się , co dane gimnazjum zrobiło i osiągnęło, gdzie było. Chora rywalizacja tylko się liczy kto napisze szybciej i więcej o swoim gimnazjum, ale to i tak nie ma znaczenia, bo wszystkie gimnazja likwidują. A poziom nauczania i rozwój intelektualny gimnazjalistów jest wszędzie na takim samym poziomie.<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: