Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powiat. 1,5 mln zł kredytu na autobusy

Rada Powiatu Cieszyńskiego na dzisiejszej (25.01) sesji jednogłośnie podjęła decyzję o zaciągnięciu kredytu na kwotę 1,5 mln zł. Pieniądze te mają umożliwić utrzymanie - na określony czas - powiatowej komunikacji autobusowej.

W tym temacie pisaliśmy:

Ponad 10 mln zł - tyle miało wynieść dofinansowanie, które cieszyński samorząd miał otrzymać w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Miało, gdyż decyzję odmowną podjął wojewoda Jarosław Wieczorek. Pieniędzy nie otrzymały też trzy inne powiaty - oprócz cieszyńskiego były to żywiecki, wodzisławski i kłobucki. O przyczynach takiej sytuacji mówił na sesji starosta Mieczysław Szczurek. - Nasz wniosek został wysoko oceniony i powinien zostać dofinansowany. W ubiegłym roku zmieniły się jednak zasady oceny tych wniosków i algorytm, który sprawił, że w pierwszej kolejności dofinansowania otrzymują gminy, potem związki międzygminne, następnie związki powiatowo-gminne, a dopiero dalej powiaty. Drugim ograniczeniem było to, że zasady nie dopuszczały możliwości dofinansowania proporcjonalnego, że na przykład pieniędzy jest 50 mln zł, wniosków na 60 mln zł, więc każdy dostaje 5/6. Wnioski mogły być dofinansowane albo w całości, albo wcale - podkreślał.

Starosta mówił też, że w ostatnich tygodniach prowadził rozmowy zarówno z wojewodą, jak i wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem. Z rozmów tych wynika, że samorząd powiatowy może liczyć na pozyskanie pewnych funduszy. - Warunkiem otrzymania jakichkolwiek środków jest jednak dofinansowanie operatorów, uruchomienie kursów, a także zaryzykowanie - podkreślam, zaryzykowanie - własnych pieniędzy i czekanie na refundację. Kwotę 10 mln zł uważam za zbyt dużą, nawet dla takiego powiatu jak nasz. W ubiegłym tygodniu jeszcze raz pojechałem do Warszawy porozmawiać z ministrem Weberem, który przekazał mi, że te pieniądze się znajdą, bo mają na tyle niedoborów i już trwają prace nad zmianą ustawy, aby nawet od kwietnia można było rozdzielać te niewykorzystane pieniądze. Co więcej, w przyszłym roku powiaty tak jak nasz, które próbują od kilku lat transport uruchamiać, będą jakby poza kolejnością wyboru, żeby działały na zasadzie ciągłości - nad takimi zmianami trwają prace - wyjaśniał Szczurek.

Jak dodał, zaciągnięty kredyt w wysokości 1,5 mln zł ma wystarczyć na utrzymanie powiatowej komunikacji autobusowej do kwietnia lub maja - wtedy mają wejść w życie wspomniane zmiany w ustawie. - Jeśli ich nie będzie i będą miały obowiązywać od jesieni, jest wielce prawdopodobne, że będziemy się zwracać z prośbą o uchwałę rady w sprawie kolejnego kredytu - zakończył.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-25 20:14:02
iga: Tylko kto w powiacie Cieszyńskim układa rozkład jazdy co do tego to są różne głosy i wątpliwości
2022-01-26 02:16:20
Marx.: z prasy, marzec 2019: ""Nowa Piątka" zaprezentowana przez rząd PiS zakłada przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych. Rząd ekspresowo wdraża program. Już na wiosnę pierwsze pieniądze popłyną do powiatów."
2022-01-26 08:59:31
tom lem: ... z życia, styczeń 2021: jak taki Marx. raz dostanie pieniądze, to się mu wydaje że do końca i jeden dzień dłużej jest ustawiony ;-) nic od siebie, tylko czeka na kolejną transzę bo tak sobie wykombinował.
2022-01-26 09:59:40
iga: Panie Starosto z cennikiem Pan przesadził Bilet do Zebrzydowic w firmie którą nikt nie dotuje 8zł a linia U powiatowa 11zł czy ktoś się tu nie pomylił Ta firma za 8 zł wyjdzie na swoje bo wszyscy będą z nimi jeżdzić
2022-01-26 10:11:32
tom lem: ... a ty co iga: mierzi, że ktoś wyjdzie na swoje, lepiej niech wszyscy bankrutują, jak przewidujesz Staroście ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: