Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Poświęć to, czym jeździsz

Już w najbliższą niedzielę ks. Roland Manowski, proboszcz parafii katolickiej w Stonawie będzie świecił wszystko to czym poruszamy się na co dzień. Stonawskie poświęcenie pojazdów od trzech lat cieszy się sporą popularnością.

Ks. Rolans Manowski, proboszcz parafii w Stonawie poświeci w najbliższą niedzielę 15 lipca samochody i motocykle, ale również wózki i rowery. Poswięcic pojazdy będzie można15 lipca w Łąkach (godz. 8. 30) i w Stonawie (godz. 10.00). Obrzęd poświecenia pojazdów łączy się z liturgicznym wspomnieniem św. Krzysztofa Patrona Kierowców.

-  Już poraz trzeci poświęcimy auta i inne pojazdy mechaniczne. Święty Krzysztof jest patronem wszystkich kierowców a właściwie przyzywamy Jego wstawiennictwa dla wszystkich kierujących nie tylko autami -  wyjaśnia z uśmiechem ks. Roland Manowski, proboszcz ze Stonawy.

Warto przypomnieć, iż imię Krzysztof wywodzi się z języka greckiego i oznacza tyle, co "niosący Chrystusa". Krzysztof miał pochodzić z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji i tam ponieść śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 roku. Z powodu braku szczegółowych informacji o św. Krzysztofie, średniowiecze na podstawie imienia "niosący Chrystusa" stworzyło popularną legendę o tym świętym. Pewnej nocy usłyszał głos dziecka, które prosiło go o przeniesienie na drugi brzeg. Kiedy je wziął na ramiona, poczuł ogromny ciężar, który go przytłaczał tak, iż zdawało mu się, że zapadnie się w ziemię. Zawołał: "Kto jesteś, Dziecię?" Otrzymał odpowiedź: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat". Od wielu lat, Kościół w dniu jego wspomnienia (25 lipca) błogosławi pojazdy mechaniczne, wypraszając w ten sposób Boże błogosławieństwo dla wszystkich kierowców.

Stonawskie poświęcenie pojazdów cieszy się duża popularnością również wśród Polaków, których podczas tego obrzędu jest zwykle więcej, niż Czechów. O ile poświęcenie pokjazdów w kościołach w Polsce nie jest niczym nadzwyczajnym to w laickich Czechach to niecodzienny obrzęd. 

 

KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: