Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Posmakować jagnięciny

Kolejny raz w Ustroniu promowana będzie baranina. W mieście w najbliższą sobotę odbędą się VIII Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny. Mięsa będzie można spróbować, ale i podpatrzyć kucharzy, jak dobrze go przygotować.
Festiwal ma na celu promowanie jagnięciny. Będzie można próbować, przyrządzać i smakować. Ale, jak dodaje Jan Sztefek współorganizator imprezy, Gromadzie Górali na Śląsku Cieszyńskim chodzi o ratowanie hal i łąk przed zarastaniem poprzez wypas owiec. Oczywiście chodzi o czynnik kulturowy, od wieków owce tutaj były, niestety z czasem górale odeszli od ich wypasu. - mówi Sztefek. Choć od kilku lat realizowany jest w naszym województwie program 'Owca Plus' to jednak jak przekonuje Sztefek, zdania na temat jego skuteczności są podzielone. Na pewno pozytywną akcją jest Redyk Karpacki. Może on przynieść szerszy efekt jeśli chodzi o promocję baraniny – zauważa. Więcej informacji o trwającym Redyku Karpackim znajdziecie TUTAJ
Mistrzostwa w podawaniu baraniny rozgrywać się będą w sobotę, przed karczmą przy ulicy Nadrzecznej w Ustroniu. Tam od południa będzie można obserwować rywalizację kucharzy. Pokaz kulinarny to najwyższa półka, bywały lata, kiedy niektóre ekipy widząc jaki jest poziom, nie wchodziły w ogóle na scenę – śmieje się Sztefek.
 
 
 
Ale Gromada Górali zachęca też tych, którzy hodują owce, aby w piątek odwiedzili hotel Ziemowit. Tutaj o godzinie 18.00 rozpocznie się profesjonalny pokaz rozbierania mięsa. To trudna sztuka, nie każdy potrafi to zrobić dobrze, stąd też przygotowaliśmy ten krótki przewodnik – kończy Sztefek.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: