Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyńska twarz OFF Festivalu

1600 witek wierzby, kilometry profesjonalnych sznurów i trzy tygodnie pracy blisko piętnastoosobowego zespołu było potrzebne do zbudowania dwóch dziesięciometrowych wierzbowych pawilonów (zwanych Pawiloffami) na katowickim OFF Festival. Impreza odbyła się w miniony weekend w Dolinie Trzech Stawów. Budowle zostały wykonane przez cieszyńską grupę Żywa Architektura. Po to, by OFF Festival był jeszcze bardziej ekologiczny.

- Pawiloffy zostały wykonane jako alternatywa dla typowej zabudowy festiwalowej, nie mające zbyt wiele wspólnego z ekologią plandeki PCV osadzone na stalowej konstrukcji. Dodatkową zaletą konstrukcji wierzbowych jest to, że zasadzone w sezonie zazieleniają się i kwitną. Obiekty wzbudzały powszechne zainteresowanie i bez wątpienia były najprzyjemniejszym sposobem na przetrwanie upałów - dawały zacienienie oraz przewiewność – tłumaczy Ula Szwed z Żywej Architektury. Pawiloffy wykonane w Dolinie Trzech Stawów z okazji tegorocznego OFF Festivalu pozostaną tam już na stałe. - Zajmujemy się projektowaniem, budowaniem oraz pielęgnacją żywych konstrukcji wierzbowych. Do budowy tego rodzaju konstrukcji niezbędne są umiejętności plecionkarskie, dlatego Żywa Architektura czerpie z doświadczeń Stowarzyszenia Serfenta, które ten temat bada od lat – tłumaczy Ula Szwed.

OFF Festival to jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń w Europie Środkowej. Festiwal kierowany przez Artura Rojka w styczniu 2012 zdobył prestiżową nagrodę European Festival Award w kategorii Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości. Znalazł się również w elitarnym gronie kilku festiwali nominowanych do nagrody za najlepszy program. W tym roku gwiazdami odbywającej się między 1 a 4 sierpnia imprezy byli m.in.: My Bloody Valentine, Smashing Pumpkins, The Walkmen, Zbigniew Wodecki występujący z Mitch&Mitch i Molesta.

Więcej o przedsięwzięciu można znaleźć na www.facebook.com/zywaarchitektura.

Z festiwalową publicznością w piątek (2 sierpnia) spotkał się także europoseł profesor Jerzy Buzek. W rozmowie, która odbywała się w ramach Kawiarni literackiej, prowadzonej przez dziennikarza i pisarza Krzysztofa Vargę były premier podjął problematykę wolności w Internecie oraz dostępu do dóbr kultury.

(łg)

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: