Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Posiady Gwarowe drugi raz

21 wykonawców wzięło udział w drugich Posiadach Gwarowych w Jasienicy. - Dobrze o was świadczy, że angażujecie się w utrwalanie i ocalenie tradycji Śląska Cieszyńskiego - dziękował im wójt Janusz Pierzyna.

W czwartek 26 października w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy uczestnicy spotkania zaprezentowali swoje umiejętności w posługiwaniu się gwarą nie tylko w wersji mówionej, ale również śpiewanej. – Dziękuję, że umożliwiacie ocalenie od zapomnienia śląskiej gwary. Dobrze świadczy, że tak się angażujecie w przygotowaniach do wystąpień śląskich tradycjach i robicie sporo dla ich ocalenia – mówił wójt Janusz Pierzyna, do uczestników i zgromadzonej publiczności.

Młodzi gawędziarze wygłaszali monologi i odgrywali scenki w mniejszych lub większych grupach aktorskich. W spotkaniu udział wzięło 21 wykonawców i zespołów ze szkół podstawowych z Jasienicy, Iłownicy, Grodźca, Rudzicy, Wieszcząt i z sąsiedniego Jaworza.

Piękno gwary śpiewanej zaprezentowały trzy zespoły: regionalny zespół „Szwarne Dziecka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy, zespół wokalno-instrumentalny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Jasienicy oraz Zespół Regionalny „Jasieniczanka”.

Spotkanie prowadził Józef Niesyt, specjalista od śląskiej gwary i tradycji, członek zespołu „Jasieniczanka”, znany z felietonów pisanych gwarą pod pseudonimem „Josiyniczanin”. Każdy z występujących otrzymał dyplom uznania oraz pamiątkową koszulkę.

Posiady Gwarowe jest dofinansowane przez Gminę Jasienica, jego organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica działającego przy szkole w Jasienicy.

mat.pras./red.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: