Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pomysł wart naśladowania

Kiedy boli nas ząb niemal natychmiast korzystamy z pomocy fachowca, kiedy cierpi nasze samopoczucie po pomoc zwracamy się w ostateczności. Czemu tak się dzieje, skoro wszyscy wiemy, że kiedy źle się ma nasza psychika, cierpi na tym całe ciało?

Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego. A jednak wciąż wielu z nas nie chce rozmawiać głośno o swoich problemach, a wizytę u specjalisty uważa za coś wstydliwego. Pora to zmienić, temu służyć ma między innymi I Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. - Zdrowie psychiczne to możność istnienia pełnym, szczęśliwym, dojrzałym ... to cieszenie się radosnym życiem, to uśmiech na twarzy, czasem łzy... ale to także dobry klimat w domu, rodzinie, pracy... – podkreśla Barbara Kłosowska, kierownik Biura Promocji Zdrowia  Starostwa Powiatowego w Cieszynie i organizator przedsięwzięcia. 

W minioną środę (14 listopada) w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbył się finał pierwszej edycja Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Do testu wiedzy stanęło dziewięciu najlepszych uczestników szkół ponadgimnazjalnych powiatu bielskiego, cieszyńskiego oraz żywieckiego. Łatwo nie było, bo oprócz wielu terminów do zgłębienia uczniowie musieli zmierzyć się również ze swoimi kolegami, których wiedza z pewnością imponuje. Finałowe zmagania rozpoczęły się od pisania testów, po których przyszedł czas na obrady jury i prezentację filmów, nawiązujących tematem – do naszego zdrowia.

W części oficjalnej nastąpiło uroczyste odczytanie wyników. Nie zabrakło dyplomów, podziękowań i miłych upominków. Zanim jednak nastąpiła ta doniosła chwila głos zabrał Jerzy Nogowczyk starosta cieszyński. - Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym jest inicjatywą niezwykle ważną. Problemy te niewątpliwie narastają w społeczeństwie, a tempo w jakim żyjemy sprawia, że stają się one częstymi zagrożeniami cywilizacyjnymi – podkreślał J. Nogowczyk, kierując kilka słów również w stronę młodzieży – Dzięki takim działaniom będziecie mogli bliżej poznać profilaktykę zdrowia psychicznego, zyskacie obszerniejszą wiedzę na temat tego, co dzieje się wokół was i w społeczeństwie. A to naprawdę niezwykle ważne...

Komu możemy pogratulować imponującej wiedzy na temat zdrowia psychicznego? W gronie laureatów I Regionalnej Olimpiady Wiedzy znalazły się, aż dwie uczennice reprezentujące Cieszyn. Pierwsze miejsce wywalczyła Agnieszka Górska z Cieszyna, na drugim uplasowała się Dorota Gołuch z Żywca, na trzecim - Izabela Kozieł (Cieszyn). Zwyciężczyni I miejsca - nagrodę główną w postaci zaproszenia do udziału w wyjeździe studyjnym do Brukseli wręczył Grzegorz Szetyński, wicestarosta bielski.

Oczywiście spotkanie było również okazją do skierowania miłych słów i podziękowań w stronę opiekunów szkolnych, organizatorów Olimpiady i wszystkich osób, które przyczyniły się do tak ważnej inicjatywy. - Z całego serca dziękuję za pomysł... Do tej pory był pewien niedosyt tego typu konkursów i olimpiad, a przecież problem jest ogromny, tak wiele osób cierpi na depresję. Według statystyk w tej chwili choruje na nią ponad 300 milionów ludzi na całym świecie, w roku 2020 depresja stanie się najpowszechniejszą chorobą. Mam nadzieję, że jest to pierwsza taka olimpiada, ale nie ostatnia... - podkreślał Senator Tadeusz Kopeć.

Tego dnia nie zabrakło również dobrego humoru i smacznego poczęstunku. Skecze na wesoło zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. M.Z.C. pod opieką Pani Joanny Otręby.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: