Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pomysł na sukces:kurs rolniczy

W ostatni wtorek sierpnia 24 uczestników kursu pt. 'Pomysł na sukces' otrzymało certyfikaty potwierdzające ukończenie sześciomiesięcznego szkolenia.

Pomysłodawcami projektu stali się sami mieszkańcy Kozakowic, którzy przy okazji różnego rodzaju spotkań w OSP , KGW oraz wcześniej prowadzonych projektów, wskazali na celowość takiej inicjatywy , określili też zagadnienia które chcieliby poruszyć w trakcie zajęć.

Głównym celem szkolenia było doradztwo w zakresie prowadzenia małych i średnich gospodarstw w taki sposób aby stały się bardziej rentowne. Stąd wynikła różnorodność podejmowanych tematów. Dla osób zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej w oparciu o fundusze unijne kierowane na tereny wiejskie, przygotowano spotkania ze specjalistami z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, którzy precyzyjnie informowali kto, na co i w jaki sposób może się starać o dotację. Praktyczna część tych zajęć polegała na przygotowaniu wniosku o dofinansowanie własnego projektu.

Dla zainteresowanych ogrodnictwem ciekawie przedstawiały się spotkania uczące jak w sposób pro-ekologiczny pielęgnować przydomowe uprawy. Na dowód że bez chemicznych środków ochrony roślin ,,marchew’’ też urośnie, odwiedziliśmy demonstracyjne gospodarstwo ekologiczne pani Marii Sordyl w Czańcu, gdzie oprócz kilku hektarów upraw można było zobaczyć ekologiczną oczyszczalnię ścieków. Przy okazji tego wyjazdu zostaliśmy zaproszeni do Kóz gdzie oglądaliśmy plantację państwa Szetyńskich specjalizujących się w uprawie roślin jagodowych. Nie był to jedyny wyjazd jaki podczas trwania projektu miał miejsce. W pamięci wszystkich zapisał się wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego ,, Na Połomiu” w Istebnej oraz biesiada złożona z miejscowych specjałów. Efektem spotkań z projektantem zieleni było zagospodarowanie terenu przed strażnicą- powstał tu piękny zieleniak własnoręcznie zasadzony przez kursantów .

Nie zabrakło wspólnego gotowania z wykorzystaniem surowców z własnych gospodarstw, bardzo interesujące okazały się wykłady z weterynarii, oraz kurs komputerowy który cieszył się zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób starszych.

To tylko część tego co działo się w trakcie projektu „Pomysł na sukces” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji realizowanego przez OSP Kozakowice.

Wszystkim którzy dotychczas skorzystali z naszej oferty serdecznie dziękujemy- życzymy sukcesów z wykorzystaniem nowo nabytej wiedzy.

artykuł sponsorowany

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: