Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomogli rannemu mężczyźnie

Będący w czasie wolnym od służby asp. Tomasz Pocha, wracając do domu zauważył rozbity samochód i motocykl, natychmiast zatrzymał się i udzielił ciężko rannemu mężczyźnie pierwszej pomocy.

W poniedziałek (17.09.2018) w Cieszynie na skrzyżowaniu ulicy Jabłonnej i Motelowej doszło do groźnie wyglądającego wypadku drogowego.  - Około godziny 15.00 kierujący samochodem ciężarowym nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście. Siła zderzenia pojazdów była tak duża, że motocykl zaklinował się pod ciężarówką. Poszkodowany mężczyzna leżał nieprzytomny kilka metrów dalej. Kilkanaście sekund po zderzeniu pojazdów pomocy motocykliście udzielał już asp. Tomasz Pocha, który po służbie wracał do domu. Najpierw zauważył on tworzący się „korek”. Wyszedł z samochodu i dostrzegł uszkodzoną ciężarówkę i leżący na jezdni motocykl. Gdy podbiegł bliżej zauważył poszkodowanego, nieprzytomnego motocyklistę. Pełniący na co dzień służbę jako kierownik ogniwa patrolowo-interwencyjnego cieszyńskiej komendy policjant jest też ratownikiem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Natychmiast zaczął udzielać pomocy poszkodowanemu. Mężczyzna miał zachowane czynności życiowe, lecz nie można było z nim nawiązać kontaktu, widoczne również było otwarte złamanie nogi. Policjant zabezpieczył miejsce zdarzenia, a osobom przyglądającym się wskazał zadania do wykonania. Do policjanta po chwili w czynnościach ratowniczych dołączyły inne osoby, które w wyniku zablokowania drogi stały w korku – opisuje szczegółowo zdarzenie asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Do czasu przyjazdu ratowników, asp. Tomasz Pocha wspólnie z innymi kontrolował funkcje życiowe poszkodowanego, który podczas udzielania pomocy odzyskał świadomość. 51- letni mieszkaniec Pogwizdowa w związku z obrażeniami, jakich doznał w wyniku wypadku, został przewieziony do szpitala.

Mundurowi chwalą także wzorowe zachowanie się pozostałych osób, które uczestniczyły w akcji ratunkowej do momentu przyjazdu pogotowia. - Nie oczekiwali obojętnie na reakcję innych, tylko widząc zagrożenie życia natychmiast zareagowali udzielając wsparcia policjantowi. Często tacy bohaterowie pozostają bezimienni, jednakże należą się im słowa uznania – dodaje rzecznik.

(red.)

 

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-19 12:09:26
alouette: Myślę, że to normalna postawa i każdy człowiek znający się na pierwszej pomocy tak by się zachował.
2018-09-19 14:51:12
hanbes: Brawo gościu! Może jeszcze ten świat trochę potrwa skoro istnieją takie jednostki... Szacun!
2018-09-19 16:03:04
pachol1001: altouette - uwierz mi, że nie każdy by się tak zachował, dużo jeżdżę, lata też swoje mam i trochę już widziałem....Brawo Tomasz.
2018-09-19 19:50:14
bronek91: W latach 2012-2015 na komisariatach policji zginęło 42 ludzi-> szkoda, iż te osoby nie miały szczęścia trafić na takich uczynnych funkcjonariuszy jak Pan asp. Tomasz Pocha.
2018-09-19 19:52:07
bronek91: Alouette, Całkowita zgoda. Oczywiście wyrazy szacunku i uznania dla Pana Tomasza Pocha i wszystkich zapewne znanych policji a nieujawnionych współudzielających pomocy. Niestety polityka informacyjna rzecznika oraz świadome i celowe działania plecaków czynią swoje. Jakoś trzeba ocieplić wizerunek a tego typu sytuacje są przez innych wykorzystywane, choć jak podejrzewam wynikają wyłącznie z dobrego serca.
2018-09-19 19:58:11
bronek91: Gratulujemy postawy i dzięki Bogu poszkodowany przeżył. Chciałbym jedynie przypomnieć, iż każdy ma obowiązek udzielenia stosownej pomocy, zwłaszcza jeżeli posiada odpowiednie kwalifikacje. Za brak reakcji ze strony funkcjonariusza i innych groziłaby odpowiedzialność karna. Funkcjonariusz zachował się zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami i życzę temu Panu aby swych umiejętności nie musiał udzielać już więcej. Dwa, życzę wszystkim innym aby z pomocy Pana funkcjonariusza nie mieli potrzeby korzystać. Niestety inni, np. plecaki mogliby odjechać. Oczywiście Pan Rzecznik w ramach kreowanej przez siebie polityki informacyjnej z takich sytuacji czuje się władny korzystać. Szkoda tylko, iż nie zostali publice przedstawieni pozostali współudzielający niezbędnej pomocy. Jak to mówią, sukces ma wielu ojców.
2018-09-19 20:08:30
bronek91: Panu Rzecznikowi pragnę jedynie przypomnieć, iż w latach 2012-2015 na komisariatach policji zginęło 42 ludzi-> szkoda, iż te osoby nie miały szczęścia trafić na takich uczynnych funkcjonariuszy jak Pan asp. Tomasz Pocha. Niestety, polityka informacyjna policji na usługach obecnego państwa jest kreowana w taki sposób, aby rola najważniejszego bohatera była zarezerwowana niemal zawsze dla mundurowego. W innych sytuacjach, analogicznych do przedstawionej, zazwyczaj pierwsze skrzypce jakoś nie odgrywa osoba przypadkowo znajdująca się na miejscu zdarzenia taka jak np. pracownik fizyczny, kucharz, fryzjer czy pani ze sklepu. Choć przyznaję, iż Pan Rzecznik już się poprawił i zauważył, iż poza mundurowymi są też inni prawi obywatele.
2018-09-19 23:00:40
poCieszny: bronek91: Fecepalm
2018-09-19 23:30:39
bronek91: poCieszny:à bientôt
2018-09-20 21:20:50
sonikpalladyn: Witam. Chciałbym podziękować wraz z moją rodziną nie tylko Panu Tomaszowi, ale wszystkim którzy przyczynili się do jakiejkolwiek pomocy przy tym wypadku. Dzięki wam wszystkim mój Tata żyje , ponieważ w porę otrzymał pomoc. Tak więc wraz z całą rodziną jeszcze raz dziękuje za uratowanie mu życia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: