Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomocny wolontariat

Uważa się, że wolontariat istnieje tak długo, jak ludzkość. Człowiek od początku swojego istnienia odczuwał chęć dobrowolnej i świadomej pracy na rzecz innych. Najpierw były to spontaniczne ''odruchy serca'', aby z czasem poświęcenie dla różnych idei nabrało instytucjonalnych ram.

Wolontariuszem jest każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne – tak wolontariusza określa ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uchwalona w 2003 r.

W naszym regionie istnieje sporo możliwości podjęcia pracy w wolontariacie. W powiecie cieszyńskim istnieją organizacje czy placówki, z którymi można się skontaktować bezpośrednio i zapytać o możliwości współpracy. W samym Cieszynie to możliwość udzielania się np. w hospicjum, Transgranicznym Centrum Wolontariatu, czy w Stowarzyszeniu Pomocy Innym „Być Razem”. Wszystko zależy jaką formę dzielenia się swoim czasem chce przyjąć zainteresowany „darmową” pracą.

Korzyści z podjęcia takiej działalności są bardzo wymierne. Każdy wolontariat prowadzi do jakiejś zmiany. Oczywiście zmienia życie i korzystnie wpływa na każdego z nas, a także na innych. Dzięki wolontariuszom dzieci z trudnych rodzin mają większe szanse na „normalne” życie (np. Stowarzyszenie Być Razem), osoby umierające - na spokojna śmierć (np. cieszyńskie hospicjum), a nasze miasto / wieś staje się ciekawsze dzięki festiwalom, koncertom i imprezom sportowym (np. Transgraniczne Centrum Wolontariatu). Nawet prosty wolontariat polegający na rozdawaniu ulotek czy na pracach biurowych pomaga fundacjom i stowarzyszeniom osiągać szczytne cele. Ciekawą formą wolontariatu są także wyjazdy zagraniczne, podczas których realizuje się cele danej organizacji. Przy obecnie trudnej sytuacji na rynku pracy ważne jest, żeby już podczas nauki szkolnej, a przede wszystkim na studiach odbywać praktyki, staże, a także wolontariat.

Praca w wolontariacie nie jest więc „frajerska”. Jeśli chcesz pomagać innym czy ubogacić znacznie w swoje CV, to nie czekaj! Rozejrzyj się wokół i zmieniaj siebie i świat.

- Poszukujemy wolontariuszy na różnego rodzaju imprezy organizowane w Ustroniu. Oferujemy możliwość poznania się z gwiazdami, których w tym roku będzie w Ustroniu bardzo dużo, a także możliwość zapoznania się z organizacją imprez od zaplecza. Chętnych zapraszamy do wypełnienie kwestinariusza na stronie www.ustron.pl lub osobiście w Wydziale Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta - poinformowała Katarzyna Kazimierczak, naczelnik tego wydzału.

- Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, jeśli tylko może poświęcić swój wolny czas na pomoc innym: chorym i cierpiącym… Wymagania wobec wolontariuszy: empatia, emocjonalne zrównoważenie i dojrzałość psychiczna, odpowiedzialność, sumienność, punktualność, podnoszenie swoich umiejętności przez udział w kursach i szkoleniach, akceptacja statutu Stowarzyszenia, które działa w oparciu o wartości chrześcijańskie, dużo dobrej woli. - taie informacje widnieją na stronie internetowej cieszyńskiego hospicjum.

Gdzie szukać pracy w wolontariacie w naszym regionie? O to kilka przykładów:

 

eMBe

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-06-05 10:01:15
TomLem: Gdyby ten artykuł ukazał się w GC, to mógłbym uwierzyć w ideę wolontariatu. Promując bezinteresowną pomoc umieszczono reklamę wybranych fundacji i stowarzyszeń, zamaskowaną końcowymi przykładami. Zastanawiam się czy art, ten ukazał się też bezpłatnie i redakcja oraz redaktor nie wzięli wynagrodzenia za jego publikację.
2016-06-06 01:41:59
pluto172: TomLem jeśli w artykule jest mowa o być razem to na pewno redaktorzy coś niecoś dostali, Z tego stowarzyszenia to taki wolontariat jak z koziej dupy trąba.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: