Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomoc społeczna w powiecie w czasie pandemii: Istebna (6)

Przypomnijmy, pandemia COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 rozpoczęła się jako epidemia 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, a pacjent 0 w Polsce pojawił się 4 marca 2021 r. Cały świat został postawiony na głowie, wprowadzano zakazy, zamykano miejsca publiczne, wprowadzano nowe obostrzenia sanitarne jednak epidemia rozprzestrzeniała się nadal. Wiele osób w tym okresie potrzebowało różnorodnej pomocy i często nadal o nią prosi. Wsparcia udziela wiele instytucji m.in. z Ośrodki Pomocy Społecznej.

 Zadaliśmy pytania ośrodkom pomocy społecznej (MOPS, GOPS, OPS) z terenu powiatu cieszyńskiego dotyczące właaśnie pomocy w tym trudnym czasie. W dzisiejszym tekście przedstawiamy odpowiedzi na pytania portalu udzielone przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Istebnej.

- Mija właśnie rok od momentu pierwszego zachorowania na korona wirusa w Polsce. Jak zmieniła pracę Waszego ośrodka właśnie ta pandemia?
- GOPS Istebna: - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Istebnej od początku trwania pandemii koronawirusa funkcjonuje nieprzerwalnie. Cały czas świadczona jest pomoc osobom potrzebującym, na bieżąco wypłacane są świadczenia (wychowawcze 500+, rodzinne, fundusz alimentacyjny, Dobry Start i świadczenia pomocy społecznej). Jedynie uległa zmiana pracy pracowników socjalnych dotycząca przeprowadzania wywiadów środowiskowych. Wywiady przeprowadzane są w formie telefonicznej, sporadycznie w uzasadnionych przypadkach w miejscu zamieszkania z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności( maseczki, rękawiczki , dystans) oraz po uprzednim umówieniu z pracownikiem na miejscu w budynku Urzędu Gminy Istebna. Celem zapewnienia bezpieczeństwa pracowniom oraz klientom wyznaczone zostało odpowiednie pomieszczenie na parterze spełniające wymogi sanitarne. Dodatkowo o bezpieczeństwo dba pracownik ochrony, którego zadaniem jest mierzenie temperatury każdej osobie wchodzącej do budynku urzędu, nie wpuszczanie osób z objawami choroby( podwyższona temperatura, kaszel ) oraz kontrola przestrzegania reżymu sanitarnego.

- Jako instytucja świadcząca pomoc osobą starszym, chorym, bezrobotnym, z trudną sytuacją finansową zauważyliście większą ilość osób zgłaszających się do Was o pomoc? Na jakie usługi i jaką pomoc mogą liczyć zgłaszający się do ośrodka? czy zlecacie jakieś usługi zewnętrznym podmiotom?
- GOPS Istebna: - Ilość osób zgłaszających się o pomoc i wymagających wsparcia utrzymuje się na poziomie sprzed pandemii. Ośrodek w trosce o osoby starsze, samotne czy niepełnosprawne objęte kwarantanną domową podejmuje działania w zakresie udzielenia pomocy i wsparcia. Osobom, które zgłosiły się o pomoc, pracownicy ośrodka po rozeznaniu sytuacji podejmują działania, przy udziale służb Policji oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w dostarczaniu żywność, posiłków oraz lekarstw. Zadania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej są realizowane przez pracowników ośrodka, nie są zlecane podmiotom zewnętrznym.

- Czy Gmina rozszerzyła swoje usługi, pomoc o jakieś nowe programy, akcje czy projekty związane typowo z walką z epidemią koronawirusa?
- GOPS Istebna: W Gminie Istebna uruchomiony został dodatkowy numer telefonu, pod którym swoje potrzeby mogą zgłaszać osoby pozostające w kwarantannie lub izolacji domowej, a także osoby starsze i niepełnosprawne. Realizujemy Program „Wspieraj Seniora” oraz Program „Opieka 75+”.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 trwa już 12 miesięcy i na pewno wiele osób, które potrzebują pomocy osoby drugiej, wsparcia wiedzą do kogo się zwrócić i na co można liczyć. Jednak są również tacy, którzy pomimo potrzeby krępują się o nią prosić. Ośrodki pomocy społecznej zapraszają do zgłaszania potrzeb do nich i w miarę możliwości udzielą pomocy.

AK, GOPS Istebna

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: