Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Polskie gwiazdy na Colours of Ostrava

Anna Maria Jopek i Maria Peszek - dwie znakomite Polki, artystki, które trudno zaszufladkować, wystąpią w tegorocznej edycji festiwalu Colours of Ostrava (18-21. 7. 2013).

Jak przyznała Anna Maria Jopek w grudniowej rozmowie z Markiem Niedźwieckim na antenie "Trójki", muzyka na jej ostatnim albumie "Polanna" to poszukiwania istoty duszy w muzyce, a także nowe spojrzenie na piękne i ważne momenty w dziejach polskiej muzyki. Wokalistka sięgnęła m.in. po interpretacje utworów muzyki klasycznej (Moniuszko), jak również po znane piosenki z lat 70. ubiegłego wieku (Skaldowie). Z projektem "Polanna" piosenkarka święciła ogromne sukcesy w Niemczech, Meksyku i Irlandii, teraz pora na ostrawską publiczność.

Dla Anny Marii Jopek to nie pierwszy przyjazd do Ostrawy, w przeszłości wokalistka gościła już w znanym jazzowym klubie Parník. Polka ma na swoim koncie 14 albumów studyjnych, poszczycić się może też współpracą z największymi sławami jazzu - Patem Metheny, Branfordem Marsalisem czy Bobby McFerrinem. Na Colours of Ostrava artystce towarzyszyć będzie pięcioosoby zespół złożony z czołowych polskich muzyków jazzowych - Marek Napiórkowski (gitara), Robert Kubiszyn (bas/kontrabas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Krzysztof Herdzin (instrumenty klawiszowe) i Piotr Nazaruk (głos, flety, cymbały). 

Z najwyższej półki spadnie na deski festiwalowe także Maria Peszek, jedna z najważniejszych współczesnych artystek polskiej sceny alternatywnej. W październiku ubiegłego roku pojawia się trzecia w karierze artystki płyta studyjna - "Jezus Maria Peszek", przesycona poezją, wrażliwą muzyką, poruszająca nurtujące i aktualne tematy polskiego życia społecznego. Album znalazł się dziś w gronie nominowanych do prestiżowej nagrody muzycznej "Fryderyki 2012", w kategorii najlepsza płyta studyjna. Organizatorzy Colours of Ostrava celują w ten sposób między innymi w młodą polską publiczność. W ubiegłorocznej edycji festwalu wzięła udział rekordowa liczba fanów z Polski.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: Głos Ludu
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: