Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Polifarb Cieszyn:jest porozumienie

We wtorek, 8 marca, w spółce PPG Polifarb Cieszyn zostało podpisane porozumienie, na mocy którego do pracy w tej firmie powraca Mirosław Kitowski, zwolniony w grudniu ubiegłego roku przewodniczący zakładowej „Solidarności”.

Spór zbiorowy w spółce PPG Polifarb Cieszyn trwał od sierpnia 2010 roku. Polifarb to spółka zatrudniającej blisko 600 osób. Związkowcy domagali się podwyżek płac - po sto złotych dla każdego pracownika. Sytuacja uległa zaostrzeniu, gdy w grudniu 2010 roku pracodawca niemal z dnia na dzień zwolnił przewodniczącego zakładowej „Solidarności”, Mirosława Kitowskiego z powodu „ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych”. Przeciwko temu zaprotestowały związki zawodowe, działające w Polifarbie, a także Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, widząc w działaniu zarządu Polifarbu szykanowanie najbardziej aktywnych działaczy związkowych. Także Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uznało ten przypadek za przejaw szykanowania pracowników zaangażowanych w działalność związkową.

W poniedziałek, 3 stycznia br., z zarządem spółki spotkał się szef podbeskidzkiej „Solidarności” Marcin Tyrna. Rozmowy nie przyniosły żadnego efektu. Tego samego dnia dwa związki zawodowe, działające na terenie spółki – „Solidarność” i NSZZ Pracowników Polifarbu – podjęły decyzję o przeprowadzeniu dwugodzinnego strajku w środę, 12 stycznia. Do kolejnej pikiety doszło 18 lutego.

- Zwolnienie Mirosława Kitowskiego z pracy podbeskidzka „Solidarność” odebrała jako uderzenie w związki zawodowe i próbę ograniczania ich działalności. Przeciwko jego zwolnieniu zaprotestowała także Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” - opisuje spór Jarosław Biegun Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”.

W końcu jednak związkowcy z "Solidarności" i zarząd "Polifarbu" doszli 8 marca br. do porozumienia. Na stanowisko powrócił szef zakładowej "Solidarnosci"

- Dziękuję wszystkim, którzy solidarnie stanęli w mojej obronie. Jestem dumny, że należę do takiego związku zawodowego, który potrafi skutecznie wspierać, a jeśli jest taka potrzeba, to także bronić swoich przedstawicieli – podkreślił Mirosław Kitowski po otrzymaniu dokumentu, na mocy którego został przywrócony do pracy w cieszyńskim Polifarbie.

Jarosław Biegun Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” podziękował nam w liście  do redakcji portalu Ox za pomoc w nagłośnieniu i rozwiązaniu konfliktu.


Pisaliśmy:
Pikieta - tak, strajk - nie
Będzie strajk w Polifarbie
Strajk (chyba) będzie
Zastraszanie to łamanie prawa

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: