Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Policjanci ruszają w teren

Dzisiaj (22.03) w całym województwie policjanci ruchu drogowego prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego (NURD). Zapowiadają także, że mimo nadrzędnego celu jakim jest  egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem pieszych i innych najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci będą zwracali uwagę także na wszystkie pozostałe, niezgodne z prawem zachowania.

 

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, to nie tylko piesi ale  także rowerzyści, kierujący hulajnogami  elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. - W środę większym niż zwykle nadzorem zostaną objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, gdzie ryzyko powstania wypadku jest największe – informuje policja.

Na czym polegają  działania?

W całym województwie śląskim policjanci drogówki, wyposażeni we wszelki dostępny sprzęt do rejestracji wykroczeń, przeprowadzą działania, w których zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych. Należą do nich przede wszystkim nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Do akcji włączeni zostaną również policjanci innych pionów i funkcjonariusze straży gminnych oraz miejskich.

Piesi też mają obowiązki!

- Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Pomimo tego, że dotyczą one wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy w wypadku z samochodem zawsze przegrywają. Do głównych „grzechów” pieszych należy nieostrożne wejście na jezdnię, przechodzenie przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, czy rozproszenie uwagi. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Kierujący pojazdem natomiast, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien - zgodnie z przepisami - zmniejszyć prędkość, zwiększając jednocześnie swoją uwagę – podkreślają mundurowi.

Red./KPP Cieszyn

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-03-22 10:58:23
miriam11: Najlepszy sposób na doładowanie budżetu.
2023-03-22 11:22:29
sierżant_Niemyty_Wycior: kierunek: Żoliborz, akcja specjalna "Szary dziadek"
2023-03-22 12:24:09
hanbes: To już nie wchodzą na wysięgnik straży pożarnej? A na komendzie szkolenie z obsługi granatnika...
2023-03-22 12:41:15
Inigoo: Nie ma takiej niegodziwosci, do której nie posunie się rząd kiedy zacznie mu brakować pieniędzy.
2023-03-22 17:07:06
Oko: Macie tam literówkę: milicjanci, nie policjanci.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: