Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pediatria wciąż zawieszona

Oddział Pediatryczny Szpitala Śląskiego w Cieszynie raczej nie wznowi działalności 1 kwietnia. Nadal nie udało się pozyskać wystarczającej liczby lekarzy, zapewniających całodobową opiekę małym pacjentom.

 

Ewa Herman, rzecznik prasowy ZZOZ w Cieszynie wyjaśniła, że placówka potrzebuje jeszcze dodatkowo jednego albo dwóch lekarzy,  gwarantujących udzielanie świadczeń w oddziale, w ramach dyżurów. Specjaliści gwarantowaliby również obsadzenie dyżurów w przypadku nieobecności danego lekarza np. z powodu choroby, czy też urlopu. - Dlatego dyrekcja ZZOZ w Cieszynie wystąpiła do wojewody śląskiego o przedłużenie zawieszenia na dalszy, trzymiesięczny okres. Oczywistym przy tym jest, iż pozyskanie lekarzy spowoduje natychmiastowe wznowienie działalności oddziału, bez względu na czasokres zgody wojewody. - podkreśliła. 

Rzecznik placówki dodała, że szpital podejmuje wszelkie działania zmierzające do zachowania oddziału pediatrycznego. - Zapewniamy, że dyrekcja robi wszystko, co tylko jest możliwe, aby pozyskać kadrę lekarską i wznowić pracę oddziału w jak najszybszym czasie. Nie jest bowiem zamiarem dyrekcji pozbawienie dzieci i rodziców z powiatu cieszyńskiego opieki szpitalnej na poziomie powiatu. - stwierdziła Ewa Herman.

Jeżeli jednak nie uda się zatrudnić potrzebnych specjalistów, może dojść do wyczerpania środków prawnych, które dają możliwość zawieszenia pracy oddziału pediatrycznego. Wtedy trzeba będzie podjąć decyzję o jego likwidacji.

Szpital Śląski w Cieszynie zawiesił na trzy miesiące - od 1 stycznia do 31 marca 2023 roku - działalność oddziału pediatrycznego. Powodem był brak odpowiedniej liczby lekarzy pediatrów, koniecznej do zapewnienia pacjentom całodobowej opieki.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-03-22 12:13:21
oxjas1: Wystarczy sie modlic, po co wam lekarze. Temu ciemnemu i zawistnemu ludowi wystarczy znachor i egzorcysta.
2023-03-22 12:19:58
hanbes: Ale prawie 3 mld na szczujnię TVPiS znalazło się w oka mgnieniu.
2023-03-22 17:04:54
Oko: Jak będziemy wybierać tych samych, którzy do takiego stanu doprowadzili, na pewno się to zmieni.
2023-03-22 22:03:54
Jakkolwiek Żywy : Szczujnia za 3 mld owszem, ale problem jest chyba głębszy. Polska jest krajem rządzonym od wielu lat przez kompletnych idiotów, którzy inwestują miliony w wykształcenie lekarza, po czym jak gdyby nigdy nic oddają go do pracy za granicą. Za darmochę. W tym innym kraju polski lekarz może zarobić kokosy, bo tam najczęściej wykształcenie lekarza wymaga zaciągnięcia przez niego ogromnej pożyczki, którą musi potem spłacać z wynagrodzenia. Więc jest wysokie. Ale polski leka lekarz nie musi. Więc wychodzi na to, że biedne polskie społeczeństwo od dziesięcioleci funduje bogatemu zachodowi darmowych lekarzy, a żeby nie stracić ich jeszcze więcej w ostatnich latach oferuje skandalicznie wysokie jak na polskie warunki kontrakty. Tym samym darmowo wykształconym medykom. Zamiast wprowadzić wreszcie jakiś system odpłatności na strategicznych kierunkach, zbliżony wysokością do zachodnich i dopiero wtedy oferować płacę na zachodnim poziomie. Ale z obowiazkdim spłaty rzecz jasna.
2023-03-23 08:03:50
perpetua: jakikolwiek, wyraźnie marny: lecisz propagandową demagogią - z lekarzami dokładnie taki sam problem jak z każdym zawodem wymagającym wykształcenia, jest ich bardzo wiele - i bardzo wielu dobrze wykształconych naukowców, inżynierów itp. wyjeżdża z Polski z powodów ekonomicznych, a przez ostatnie 8 lat z powodu rządów PiS i biskupów, tylko ty o tym nawet nie wiesz bo DLA CIEBIE problemem jest lekarz - nie wiem gdzie się uczyłeś ani za ile, ale chyba BYLE GDIZE I TANIO skoro takie dyrdymały wypisujesz - i niewykluczone, że już twoje dzieci dały dyla za granicę nie patrząc na koszty jakie państwo wyłożyło na ich szkoły, bo na tym polega życie w wolnym demokratycznym raju, że każdy z nim robi co chce, po uważaniu, i dlatego w Polsce problemem większym niż umówienie się do lekarza jest znalezienie dobrego solidnego fachowca do ułożenia płytek w łazience, stolarza do zrobienia schodów albo paru mocnych i odpowiedzialnych do zbudowania ogrodzenia na działce - a jeśliby studia medyczne miały być płatne, to byś się szybko przekonał, że cię nawet na poradę u rodzinnego nie stać, FILOZOFIE PO ZAWODÓWCE i bez wyobraźni - a dzisiaj lukę po tych lekarzach co ich PiS na Zachód wyganiał zajmują młodzi lekarze z Ukrainy i Białorusi, i to jest dokładnie ten sam schemat co w przypadku polskich fachowców, a ty jak będziesz szejkiem arabskim albo przemysłowcem duńskim to sobie będziesz wybierał oferty usług medycznych z całego świata, na razie bogu dziękuj że jeszcze ktokolwiek w Polsce został i chce pracować w służbie zdrowia, średni wiek chirurga w tym roz-PiS-dzielonym kraju to 60 lat!
2023-03-23 08:09:00
perpetua: Rząd który od 8 lat wprost i bez ogródek walczy z pracownikami służby zdrowia, który bezczelnie i wulgarnie wręcz wygania ich z kraju ustami swych partyjnych przydupasów, który zamiast na służbę zdrowia miliardy wydaje na kurwizję, biskupów, elektrownie do rozbiórki, który blokuj setki miliardów UE i płaci miliardowe kary za demontaż systemy sądownictwa i idiotyczne kłótnie z Czechami - ten rząd jest odpowiedzialny za sytuację w cieszyńskim szpitalu w pierwszej kolejności, i w pierwszej kolejności z pretensjami do jaśnie panów Kałuży, Kawuloka, Kopcia, Szweda i Pudy należy się kierować.
2023-03-23 12:34:43
oxjas1: „ Według Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce brakuje aż 68 tys. lekarzy różnych specjalizacji i 40 tys. pielęgniarek“. - "Niech wyjezdzaja z Polski " - krzyczala w Sejmie poslanka PiS J. Hrynkiewicz. - [ ] Wystarczy, ze rzad PiS przekieruje pieniadze, ktore daje na kosciol, TVP rezimowa i Rydzyka do NFZ i Polska bedzie miala najlepiej oplacana sluzbe zdrowia w Europie. To takie proste ... !
2023-03-23 23:26:09
Jakkolwiek Żywy : Pieprzysz troliku perpetua (które to twoje wcielenie? Pewnie 15 sądząc po liczbie generowanych przez ciebie minusów) jak potłuczony i w dodatku jedziesz płatną propagandową cebulą aż niemiło. Fillzofie bez zawodówki, po partyjnych kursach co najwyżej. A dlaczego? Bo mój tekst uderza nie tyłko w politykę PiS, ale w równym stopniu PO. Tak tak, twoi płatnicy zrąbali temat dokładnie tak samo jak dzisiejsza władza. Nikt by nie wygonił lekarzy jakimś partyjnym tekstem. To zazwyczaj nie ten typ ludzi. Głównym argumentem zawsze była kasa. Po płatnych studiach nie byłoby na wizytę stać powiadasz? Taki partyjny przekaz w tym temacie? Płatny ciołku, wyobraź sobie że chodziłem i było mnie stać. Mało tego, nie zapłaciłem ani grosza. Wszyscy płatnych studiach ze studets loan do spłacenia. Chyba że się jakiś polski lekarz w tym gronie załapał, wtedy ten jeden nie. I doskonale to rozumiesz, ale nie możesz przyznać, bo płacą ci za bronienie interesów tego środowiska do ostatniej kropli krwi.
2023-03-23 23:35:54
Jakkolwiek Żywy : Na tym polega wolność? Ze społeczeństwo składa się na ogromne sumy potrzebne do wykształcenia specjalisty i zaraz potem daje on dyla do kraju, w którym społeczeństwo składa się na co najwyżej wykształcenie średnie, a potem trzeba płacić z własnej kieszeni lub kredytu? I dlatego państwo to płaci specjaliście znacznie więcej? Czyli w tych zachodnich krajach nie ma wolności? Bo społeczeństwo nie składa się na wykształcenie lekarza? Tworzysz propagandowe dyrdymaly bez wartości, szkodliwe dla tego kraju nie mniej niż rządy PiSu.
2023-03-24 08:09:41
perpetua: jakikolwiek, może tego nie wiesz albo nie rozumiesz bo faktycznie ćwok z ciebie i gamoń, ale "w zachodnich krajach" jest dokładnie tak samo jak u nas, po studiach lekarze pracują gdzie chcą, u siebie " w zachodnim kraju" albo za granicą - różne są sposoby finansowania studiów, ale nie tylko medycznych - na przykład w USA najlepsze uczelnie są generalnie drogie, ale bogaci rodzice studentów w swoim czesnym opłacają stypendia pozwalające za darmo studiować najbiedniejszym, oczywiście tym zdolnym co dobrze egzaminy pozdawali, zaś po tych drogich studiach usług medyczne są SAKRAMENCKO drogie, a ubezpieczeń powszechnych takich jak w Polsce de facto nie ma wcale, nawet po słynnej reformie Obamy - no ale co kraj to obyczaj, u nas studia tez są i państwowe, nauka za darmo, i prywatne, za pieniądze - ja tylko nie rozumiem po co japę drzesz w tak oczywistym temacie, ktoś ci niezły kogel-mogel w mózgu zrobił
2023-03-24 08:13:17
perpetua: a że rząd PiS walczy od 8 lat ze służbą zdrowia i to nie tylko państwową to wszyscy wiemy, opluwa be żadnych hamulców lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i każe im wyjeżdżać z Polski, ich oskarża o wszelkie niedostatki wynikające z niedofinansowania i złej organizacji bo z sondaży mu wynika że oni na PiS nie głosują - zaś dla siebie ta knajacka władza stworzyła model za jakim ty tęsknisz, najlepsze placówki i najlepsi lekarze na zawołanie, za okazaniem legitymacji partyjnej, tym na wysokich szczeblach jak się pochorują nawet ordynatorzy szpitali MSWiA przychodzą do domu tyłek wycierać - znasz ścieżkę awansu, startuj, ale ostrzegam kończy się ten raj pisdzielców w naszym kraju
2023-03-24 12:29:42
Jakkolwiek Żywy : Słowo "knajacka" zdaje się Jarosław upowszechnił. Niby w tę stronę plujesz, ale tak naprawdę ci się podoba. Wiesz czym się dziś w polskiej polityce jedni od drugich różnią wbrew twojej propagandzie tępej jak TVP? Tym że jedni już mogą kraść więcej i kradną a drudzy mogą niewiele, więc i przekręcają mniej. Bo etyka padła na mordę wszędzie. Nasz region przez to drugie raczej zarządzany. Z nielicznymi wyjątkami. Więc jak to jest, że co sołtys to od wielu lat nowa droga. Do jego domu. To nie wykorzystanie środków publicznych na własną korzyść? Jak by mogli sobie coś więcej przyznawać to by nagle o etyce sobie przypomnieli? Wszyscy tacy sami. Jedni przy korycie, drudzy walczą o koryto. Jedni już miliony dofinansowań mają, drudzy czekają na okazję. Tak, owszem, uczelnie są drogie. W UK na przykład. Płacą, mogą jechać gdzie chcą po skończeniu. To jest ok. Nie płacą gdy kierunek jest zamawiany przez państwo. I wtedy muszą odpracować w systemie. Lub zapłacić. Tak to wygląda. I to jest uczciwy model.
2023-03-24 16:44:04
perpetua: jakikolwiek daruj sobie, co próbujesz zdanie uklecić to coraz większy potworek ci wychodzi i grzęźniesz coraz bardziej w absurdach i głupocie - nie wiem kto cię polskiego uczył, może Kaczyński, ale słowo "knajacki" to ja znałam o wiele wcześniej niż o tym kurduplu ktokolwiek usłyszał - możesz sobie być naiwnym i ogłupionym symetrystą, mnie to nie przeszkadza, ale co to ma wspólnego z lekarzami?... nie tylko w UK, w całym cywilizowanym świecie każdy w tym także lekarze ma prawo pracować gdzie chce, koniec kropka - powołujesz się na system w UK, ale może nie wiesz, że akurat brytyjski system opieki zdrowotnej jest uważany powszechnie i w szczególności za Brytyjczyków za beznadziejny, i nie bez powodu Polacy z ubezpieczeniem brytyjskim wola do Polski jeździć się leczyć prywatnie - Polska szczyci się od czasów PRL-u istnieniem sieci państwowych szkół z bezpłatnym nauczaniem, i nawet w PRL-u nakaz pracy obowiązywał jedynie kilka pierwszych lat po wojnie - u ciebie te sentymenty do zamordyzmu są bardzo silne, oczywiście w stosunku do innych nie do ciebie stosowanego, widocznie uważasz, że jeśliby zmusić lekarza do leczenia ciebie to będziesz zdrowszy - ale jak tak myślisz to znaczy że ci faktycznie potrzebny dobry lekarz, konkretnie psychiatra albo inny specjalista od leczenia głupoty - a ja na przykład oczekiwałbym, że jeśli kto po ukończeniu darmowych szkół państwowych pozostaje ciemny tak jak ty, to powinien zwrócić nakłady na jego edukacje poniesione
2023-03-24 17:07:52
Artur_z_bažin: Jakkolwiek przepraszam że się wtrącę, jaką szkołę kończyłeś i za ile?
2023-03-24 18:50:16
Jakkolwiek Żywy : Szkoda, że Platforma na płatnych troli zatrudnia agresywnych durni, bo osiąga tym efekt przeciwny do zamierzonego. Psychiatra nie leczy głupoty. Leczy choroby psychiczne. Ale skąd miałbyś o tym wiedzieć, propagandowy tłuku. Nie "mnie to nie przeszkadza" tylko "mi to nie przeszkadza". Nie "ciebie stosowanego" tylko "siebie stosowanego". Odmiany w języku polskim - trudna rzecz - dla wiejskich przygłupów udających światowców z braku polotu wrzuconych na marginalne media typu ox. Tak, Anglicy narzekają na NHS. Co nie zmienia faktu, że tego typu system kształcenia jest uczciwszy. To też słabo ci znane słowo. Nie za uczciwość ci płacą. I nie trzeba być symetrystą, żeby to zauważyć.
2023-03-24 19:24:18
Jakkolwiek Żywy : @Artur, na przykład jedną z uczelni podyplomowych kończyłem w ramach kontraktu z pracodawcą. Ja miałem za darmo - oni płacili. A ja musiałem przepracować po zakończeniu dodatkowy czas albo zwrócić pieniądze. Uczciwy i oczywisty układ.
2023-03-24 21:48:35
perpetua: jakikolwiek, no żałosnym jesteś gamoniem bez instynktu samozachowawczego - niby juz przyznajesz, że służba zdrowia brytyjska jest do dupy, ale koniecznie musisz się w następnym miejscu podłożyć - pisząc o zamordyzmie dokładnie o CIEBIE mi chodziło, że popierasz ale byle nie CIEBIE dotykał - a poprawna forma drugiej frazy to "MNIE to nie przeszkadza", w necie znajdziesz instrukcje stosowania - nie dziwię się, że kończyłeś studia płatne, bo na te darmowe można się dostać tylko dzięki dobrym wynikom na maturze, a za pieniądze dobrze wszyscy wiemy są "uczelnie" co największego gamonia odyplomują w tym kraju - i jeszcze ci podpowiem, że medycynę w Polsce też można studiować za pieniądze jak się nie dostaniesz na darmowe, ale ty jesteś po prostu jak pies ogrodnika co sam nie zjadł ti i innym będzie żałował - krótko i na temat, lekarz to zawód dla wybitnych, uzdolnionych, inteligentnych i pracowitych a nie dla pyskatych gamoni, o tych wybitnych psi obowiązek państwa się troszczyć i chuchać na nich i dmuchać, a wybitni nie będą gamoniom za grosze tyłków wycierać, sami se wycierajcie jak żeście tacy mądrzy i odyplomowani, jako było na początku teraz zawsze i na wieki wieków, spadaj
2023-03-24 21:50:39
perpetua: jezykowedylematy.pl/2011/07/mnie-czy-mi-kiedy-ktora-forma/ - nie wystarczy kupić se dyplom, trzeba jeszcze dużo czytać i mieć porządny a nie jakikolwiek procesor do dyspozycji
2023-03-25 12:40:17
Jakkolwiek Żywy : A psychiatra już leczy twoją głupotę? Czy proktolog? Bo byłoby bliżej do mózgu w twoim wypadku. NHS działa źle? Ano działa. A mówimy o? Kształceniu czyli systemie edukacji. Oraz powiązaniu kształcenia z pracą dla tego, który kształcenie zapewnia. Ale jak się jest amebą, to i zrozumieć niełatwo.
2023-03-25 13:50:25
Jakkolwiek Żywy : I dotyczy to wszystkich kierunków, które z różnych względów zostaną uznane za strategiczne, ważne dla bezpieczeństwa państwa, nie tylko medycyny. Nie pasuje - idziesz na te prywatne, o których wspomniałeś.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: